Puccini hangja, Lotte Lehmann aláírása

Zene

(MTI) - A vaskos kötetet az Alexandra Könyvesház - Párizsi Nagyáruház Lotz termében ismerhették meg szerdán este az érdeklődők. Kovács Géza, a Nemzeti Filharmonikusok főigazgatója kérdezte gyűjteménye alapításáról és könyvéről a szerzőt, Kiss Ferencet.
   
A hegedűművész muzsikus dinasztiában született Budapesten, édesapja a Rádiózenekarban játszott. Kiss Ferenc a Zeneakadémián Kovács Dénes növendékeként végzett, első munkahelye a Magyar Állami Operaház volt, innen tehát a vonzódása az Ybl-palotához. 1963-ben költözött Németországba, anyai ágon német eredetű családjához, s Végh Sándornál tanult tovább, utána a Marlban szerveződött Philharmonica Hungarica tagja lett.
   
 
A családi hagyatékban föllelt levelek, képek és egy Sotheby's aukción lelt dokumentum ösztönözte arra, hogy szisztematikusan folytassa a gyűjtést, lemezeket, fotókat, aláírásokat - mesélte el a könyvbemutatón Kiss Ferenc.
   
A háromnyelvű kötet (német, angol, magyar) az Operaház aranykorát eleveníti föl 637 oldalon, 3 cd-s melléklettel. A korongokon olyan egyedülálló ritkaság vannak, mint például Puccini hangja egy New York-i interjúból, Leo Slezák, Závodszky Zoltán egy-egy áriája.
   
A dokumentumok között Massenet, Delibes képe, a Maleczy-család több tagjának fotográfiája és aláírása van. Megörökítették Lotte Lehmannt, aki Richard Strauss operáinak ősbemutatóin énekelt, 1923-ban pedig Budapesten több operában is föllépett, Desdemonaként, Margitként, Elzaként is ünnepelhette a közönség.
   
Kiss Ferenc az 1944 utáni évekből is össze tudna állítani egy másik kötetet, van anyaga a Budapesten megfordult, az opera műfajától független hírességekről is - de ezek egyelőre csupán tervek.