Reményi Ede-domborművet avattak Kiskunfélegyházán

Zene

(MTI) - Kiskunfélegyházán a 2008. januárban alakult Petőfi Emlékbizottság a költő születésének 185., halálának 160. évfordulója alkalmából Petőfi-emlékévvé nyilvánította a 2008 és a 2009-es évet. Petőfi Sándor 1823. január 1-jén Kiskőrösön született, de kétéves korától hat és féléves koráig élt Kiskunfélegyházán, amelyhez annyira kötődött, hogy felnőtt korában a várost tartotta szülőhelyének.

 
A költő és szabadságharcos születésének 186. évfordulója alkalmából rendezett városi ünnepség a Petőfi Emlékházon elhelyezett emléktábla megkoszorúzásával kezdődött, majd a templomkertben felavatták Reményi Ede hegedűművész domborművét, amelyet Lantos Györgyi szobrászművész készített. A hegedűművészről Ficsor József polgármester emlékezett meg a domborműnél elmondott beszédében. Az 1828-ban Miskolcon születetett Reményi Ede részt vett az 1848-49-es szabadságharcban, ezért emigrációba kényszerült, majd amikor 1860-ban amnesztiát kapott, hazatért.
 
A hegedűművész sokat áldozott a hazai közművelődés javára. Ő kezdeményezte a Petőfi-szoboralapra történő gyűjtést, amelynek érdekében maga is komoly áldozatot vállalt. Koncertkörutat szervezett, amelynek 70 ezer aranyforint értékű bevételét a Petőfi-szobor, valamint a közben megalakult Széchenyi-szoboralap részére adományozta. A polgármester beszédében kiemelte: Reményi Ede kezdeményezte emléktábla elhelyezését Kiskunfélegyházán azon a házon is, amelyben Petőfi gyermekkorának egy részét töltötte.