Restaurálják a szekszárdi Augusz-zongorát

Zene

(MTI) -  A jelenleg a Wosinsky Mór Múzeumban őrzött hangszer a restaurálás után megszólaltatható lesz - mondta Lovas Csilla, a szekszárdi Irodalom Háza vezetője.
    

Az Augusz-család fatőkés zongorája 1862 után került ki Beregszászy Lajos pesti hangszerkészítő műhelyéből, és szekszárdi házi koncerteken Liszt többször is játszott rajta, rezonánslapján aláírása is szerepel. Vélhetően ezen adta elő 1865-ben az Augusz-házban tanítványával, Hans von Bülow-val a Rákóczi-indulót az őt hallgató tömeg ovációjától kísérve.
    
A hangszert, amely az 1970-es években került vissza Szekszárdra, 1978-ban a Pécsi Körzeti Stúdió egy filmjének felvételén megszólaltatták, de a filmen már nem a zongora hangja hallható - jegyezte meg Lovas Csilla. A család másik zongorája a kalocsai érseki palotában látható, ez is őrzi Liszt aláírását néhány sor kíséretében.
    
Liszt Ferenc 1846 és 1876 között Augusz Antal Tolna megyei alispánhoz fűződő barátsága révén négy alkalommal vendégeskedett Szekszárdon; a kétszáz éve született komponista itt fogalmazta meg a Magyar rapszódiát, amelyet vendéglátójának ajánlott.
    
A tolnai megyeszékhely levéltárában és múzeumában mintegy kétszázötven, Liszthez kapcsolódó dokumentumot, tárgyi emléket őriznek, az új installációkban Liszt kottáiból, valamint az Augusz-házaspárnak dedikált kötetekből kapnak majd ízelítőt a látogatók.