Sándor Frigyes tiszteletére

Zene

"Ez a zenekar spontán alakult. Akadémisták, konzervatoristák - nagyrészt az I Musici di Roma kamarazenekar hatására, amit akkoriban hallottak - összegyűltek, mert hasonló jellegű munkához éreztek kedvet. Mikor elkezdtem velük dolgozni, különleges instrumentumot kaptam a kezembe, nem elsősorban hangszeresek együttesét, hanem sokkal inkább néhány fiatal és nagyon tehetséges, lelkes muzsikus egyéniséget, akik valami hasonló viszonyban vannak a zenei kifejezés igényével és belső kényszerével, mint én." - mondta annak idején Sándor Frigyes.

A Lisz Ferenc Kamarazenekar régen
 
és ma
 

Hegedűművész és tanár, karmester, az 5 kötetes Hegedűiskola szerzője, a Magyar Női Kamarazenekar, és 30 évvel később a Liszt Ferenc Kamarazenekar vezetője. Sándor Frigyes (fotó) 1905-től 1979-ig élt, mindvégig Budapesten. Az aktív hangszerjátékról nagyon korán, már a 30-as években le kellett mondania karbántalmai miatt. A hangversenymesterséget karmesterségre cserélte, tanított, zenét szerzett, fiataloknak segített utat találni. 1963-ban szervezte meg tanítványaiból a Liszt Ferenc Kamarazenekart, melynek haláláig művészeti vezetője maradt.

Sándor Frigyes születésnapján a Zeneakadémia Nagytermében felvonul a zeneirodalom három korszaka. A barokk, a klasszika és a XX. század jegyében megszólal Bach, Mozart és Bartók egy-egy műve. A Liszt Ferenc Kamarazenekart Rolla János hegedűművész irányítja ezen az estén is, aki Sándor Frigyes halála óta az együttes művészeti vezetője.