Sass Sylvia operaénekesnő 60 éves

Zene

(MTI) - Első nagy sikereit Puccini, Verdi és Bellini operáinak drámai hősnőiként aratta, de nagy elismerés fogadta alakításait kortárs magyar szerzők dalműveiben is. 1975-től hívták a nagyvilág híres operaházaiba: a londoni Covent Garden, a milánói Scala, a New York-i Metropolitan, a Grand Opera Paris, a Wiener Staatsoper és a moszkvai Bolsoj közönsége ünnepelte, koncertezett a New York-i Carnegie Hall és a londoni Royal Festival Hall hangversenytermében. A kritika második Callasként ünnepelte, erre azt mondta, hogy ő az első Sass Sylvia.

Lemezein Bartók, Liszt, Richard Strauss és Wagner áriáit szólaltatta meg, és énekelt a Bajazzók, A Kékszakállú herceg vára és Farkas Ferenc A bűvös szekrény című operájának tévéváltozatában is. A budapesti Zeneművészeti Főiskolának 1996 és 2000 között volt a tanára. Művészi munkáját 1976-ban Liszt Ferenc-díjjal, 1978-ban érdemes művészi címmel ismerték el.
1979-ben a vezetőséggel kialakult konfliktusai miatt megvált az Operaháztól, aztán elhagyta Magyarországot is. Munka nélkül nem volt soha, előjegyzési naptárja sok évre megtelt felkérésekkel. A könnyűzenébe való kellemes kiruccanásként Koncz Zsuzsával lemezre énekelte a Szabadság, szerelem című dalt, az operett és ő azonban nem találtak egymásra. Ebben a zenei műfajban szavai szerint úgy érezte magát, mint elefánt a porcelánboltban, noha néhány operett áriát felvettek vele a rádióban.
1993-ban lemezkiadót alapított Cant-Art néven. Impresszárióként is ténykedett, és egy időben énektanítást is vállalt. Énekesi hivatása mellett más művészeti ágat is sikerrel művel: gyönyörűen fest. Sokáig egyetlen képétől sem akart megválni, aztán egy galéria kérésére mégis kötélnek állt, festményeit azóta keresik a gyűjtők, sőt két éve oltárképet is festett.
 
Néhány éve súlyos kór támadta meg. A gyógyulás folyamata hosszú ideig tartott, különös módon a zene tartotta életben: minden nap több órát gyakorolt. Tisztában van azzal, hogy nagyon kell magára vigyáznia, így átalakította életét, idejét Budapest és Dél-Franciaország között osztja meg.
 
Ő a magyar kultúra egyik követe a nagyvilágban, sok utazást, koncertet vállal. Zsűritag volt Sao Paulóban a Maria Callas énekversenyen, fellépett Japánban, Chilében. 2005-ben egyik meghívottja volt a budapesti Operagálának, és megjelent a Liszt-, Bartók-és Kodály-művekből álló nagylemeze is. Tavaly prózai feladatot is vállalt: Párizsban Maria Callast játszotta Terence McNally nagy sikerű, Mesterkurzus című darabjában.