Schleswig-Holstein Zenei Fesztivál

Zene

Kocsis Zoltán

Minderről ma tartanak nemzetközi sajtótájékoztatót Kielben, ahol Erdődy Orsolya, az Ungarischer Akzent Programiroda vezetője beszél a magyar évadról, illetve a zenei fesztiválhoz kapcsolódó programokról. Ilyen szerteágazó és intenzív magyar zenei jelenlétre az elmúlt tíz évben nem került sor Németországban.

A magas színvonalú és nagyszabású zenei fesztivál - amely július 14-én kezdődik - csaknem 42 helyszínen több mint 140 koncert és zenei ünnepség zajlik 7 héten át. Többek között Hamburgban, Flensburgban, Kielben és Lübeckben. Magyarország, mint zenei nagyhatalom kap rangos bemutatkozási lehetőséget, s képviselteti magát számos zenei műfajjal. Így fellép majd a Danubia Szimfonikus Zenekar, Schiff András, a Budapest Klezmer Band, a Szent Efrém férfikar, Bogányi Gergely, az Amadinda Percussion Group, a Keller Quartett, a Liszt Ferenc Kamarazenekar, Perényi Miklós, Kelemen Barnabás, a Sebő Együttes, a Besh o droM, a Romano Drom és Yonderboi.

Fischer Iván

Dr. Hiller István oktatási és kulturális miniszter nemrég ,,A Magyar Kultúra Követe" címet adományozott hat neves személynek. Közülük három művész aktívan is részt vesz a nyári zenei fesztiválon: Fischer Iván, a Budapesti Fesztiválzenekar karmestereként, Kocsis Zoltán zongoristaként és dirigensként áll a német közönség elé, míg Sebestyén Márta előadóművész a magyar népdalkincset hozza közel a koncertlátogatókhoz.

A Schleswig-Holstein Zenei Fesztivál zenei fesztivál 1986-os indulása óta évről évre a világ zeneművészetének gazdag kínálatát nyújtja kiváló művészek segítségével. Minden évben egy ország zenei bemutatkozása áll a középpontban, így hazánk Hollandiától vette át a stafétát, és 2008-ra Oroszországnak adja át. A 7 héten át tartó és több mint 100 ezer látogatót vonzó kiemelkedő zenei rendezvények mellé sorakoznak fel olyan kísérőprogramok, amelyek méltán emelik a fesztivált nemzetközi rangra. Így a Leonard Bernstein által alapított hangversenyakadémia Schloss Salzau-n, a 2002-ben életre hívott kórusakadémia és a Lübecki Zenei Főiskola mesterkurzusai teszik teljessé a fesztivált.

Sebestyén Márta

Az Oktatási és Kulturális Minisztérium minden művészeti és kulturális ágra kiterjedő rendezvénysorozatot szervez Németországban, amely 2006. március 9-én kezdődött, és 2007-ben a berlini Collegium Hungaricum új épületének őszi megnyitásáig tart és az Ungarischer Akzent nevet viseli. A két ország államfőjének védnöksége alatt zajló rendezvénysorozat immár a hagyománnyá vált európai kulturális évadok sikeres gyakorlatába illeszkedik.

Az eddigi Akzent-koncepció folyamatossága mellett 2007-ben a ,,Magyarország - öt pozíció" mottó fogja össze az eseményeket - még erőteljesebb regionális és időbeni koncentrációt adva az évadnak. Az öt pozíció öt igazi hangsúlyt, öt tematikát, öt tartományt takar, melyek közül az egyik lesz az északi tartományban megrendezendő és magas színvonalú magyar megjelenéssel párosuló zenei fesztivál.