Snétberger Ferenc új formációval lép fel a Művészetek Palotájában

Zene

 

(MTI) - "Az idén beindult felsőörsi Snétberger Zenei Tehetség Központ előkészítésén három és fél éven át dolgoztunk. Az első kurzusokon azonnal nyilvánvalóvá vált, milyen sok rendkívüli tehetség jelentkezett, és akkor fogalmazódott meg bennem, hogy jó lenne egy fiatalokból álló zenekart összeállítani. A New Generation elnevezésű új formációmban basszusgitározó 20 éves Bodóczki Ernő már a felsőörsi diákok közül került ki" - mondta a gitárművész. Mint az 57 éves zenész kifejtette, a november 21-iki koncerten további három-négy tehetséget is szeretne bemutatni a felsőörsi központból. "Lesz egy klasszikus zenész is köztük, aki improvizálni fog" - tette hozzá. Szintén fiatal tehetség Toni Snétberger, a gitárművész 28 éves fia, aki dobol a New Generationben. "Toni remek dobos és nagyszerű érzés vele együtt játszani" - szögezte le az édesapa.

   
A Németországban született ifjabb Snétbergert Berlinben elsősorban televíziós filmsorozatok színészeként tartják számon. Korábban még a Magyarországon is népszerű Két férfi, egy eset, valamint a Tetthely egy-egy epizódjában is feltűnt, idén a Lindenstrasse című szériában alakította Enzo Buchstab szerepét. "Számomra azért mindig a zene volt az első, mindig zenésznek készültem, a filmezésbe véletlenül csöppentem bele. Szívesen csinálom, szeretem, de színészet nélkül tudnék élni, zene nélkül viszont nem. Kisgyerekként kezdtem dobolni és talán azért nem tartok előbbre benne, mert a párhuzamosság miatt nem tudtam csak a zenére koncentrálni" - jegyezte meg Toni Snétberger, aki egyébként szintén tanít a Snétberger Zenei Tehetség Központban.
   
Az Ando Dromból ismert 38 éves Orgon Albert énekel és ütőhangszereken játszik a Snétberger New Generationben. Vele egy duóban - Jazzmin néven - lépett fel az elmúlt időszakban Kovács Gábor billentyűs (46 éves, korábban fellépett a Bikinivel és a Kyru Gotta Humble-lal), akivel most Snétberger csapatában is együtt zenél. "Albertre és Gáborra akkor figyeltem fel, amikor valaki küldött nekem egy felvételt, amelyen a Jazzmin játszott Nat King Cole-számokat, jazz standardokat sajátos felfogásban. A New Generationnel viszont merőben más lesz, mert főleg az én régi és új szerzeményeimet játsszuk" - mesélte Snétberger Ferenc.
   
Kitért arra, hogy pezsdítő számára az új hangzás kialakítása, hosszú idő után újra elektromos gitáron is játszik. "Kellett egy kis idő, hogy újra rászánjam magam, de nagyon élvezem, vettem egy új hangszert is". Szólt arról, hogy rögzítik a Müpa-koncertet és a jövőben esetleg lemezfelvétel is születhet.
   
A gitárművész repertoárját a magyarországi roma hagyományok, a brazil zene és a flamenco éppúgy inspirálja, mint a klasszikus gitár és a dzsessz. Novemberben a Müpa-koncert előtt több német városban, Rómában és a lengyelországi Lódzban is koncertezik.
 
Továbbra is fellép szólóban, trióban Barcza Horváth József bőgőssel és Toni fiával, duóban pedig Markus Stockhausen trombitással, az elektronikus zenét forradalmasító Karlheinz Stockhausen fiával, akivel 1999 óta dolgozik együtt. "Stockhausennel a For My People című CD volt az első közös munka, a Landscapes című kompozíciómat vettük fel együtt, egy délután alatt. Elképesztő, mennyire egy hullámhosszon voltunk és ez azóta is tart" - jegyezte meg. Az
1988 óta Németországban élő Snétberger Ferenc elmondta, hogy az általa létrehozott felsőörsi iskola kurzusai kapcsán évi három hónapot tölt Magyarországon, és persze időnként fel is lép.