Spiró György jelöltje: Jeney Zoltán zeneszerző

Zene

Az AEGON Magyarország Zrt. egyedülálló művészeti díjat alapított az idén azzal a céllal, hogy elismerje a jelentős művészeti teljesítményeket, azok alkotóit. Az AEGON Művészeti Díjról ötfős szakmai zsűri határozott, döntésük nyomán 2006. május 5-én Spiró György vehette át az idén első ízben az elismerést Fogság című regényéért.

A jelentős összeggel is járó díj azért különleges kezdeményezés, mert másik elismerés is kapcsolódik hozzá: az AEGON Művészeti Társdíj, amelyre Spiró György jelölhet kortárs magyar művészt ? bármely művészeti ágból.

A társdíj ünnepélyes átadása szeptember 29-én 19 órakor lesz a Bárka Színházban, ahol ezzel az esttel kezdődik a Képzett társítások ? AEGON-estek a Bárkában című irodalmi-művészeti sorozat, az AEGON és a Bárka együttműködésében. Ennek keretében havonta egyszer neves művészekkel találkozhat itt a közönség, a műfaji átjárásokra, összhatásokra, szokatlan találkozásokra épülő, felolvasásokkal és zenével ?fűszerezett? estek házigazdája a népszerű színész-rendező, Alföldi Róbert, a Bárka igazgatója. Ő beszélget a meghívott írókkal és más művészekkel.

Az első alkalommal, szeptember 29-én tehát Spiró György és az általa jelölt társdíjas zeneszerző, Jeney Zoltán lesz Alföldi Róbert vendége. Jeney Zoltán itt veszi át Dr. Kepecs Gábortól, az AEGON Magyarország vállalatcsoport, az AEGON kelet-közép-európai régiójának vezérigazgatójától a díjat, s itt hangzik el Spiró György laudációja is. Az esten mindkét díjazott átveheti azt a kisplasztikát, amelyet Pap Éva, a Magyar Képzőművészeti Egyetem végzős hallgatója készített.

Jeney Zoltán 1943. március 4-én született Szolnokon. Farkas Ferenc növendéke volt a budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémián, tanulmányait 1967-68-ban a római Santa Cecilia Akadémián Goffredo Petrassi mesteriskolájában fejezte be.

1970-ben Eötvös Péterrel, Kocsis Zoltánnal, Sáry Lászlóval, Simon Alberttel és Vidovszky Lászlóval együtt megalapította az Új Zenei Stúdiót. Egy évvel később Huszárik Zoltán Szindbád című filmjéhez írt zenét, ezt számos további filmes felkérés követte.

1974-ben az Új Zenei Stúdióval három koncertet adott Párizsban. 1978-ban a görögországi Delphiben álmában felfedez egy pszeudo-modális skálarendszert, amely két, egymást 12 fokra kiegészítő ógörög skálán alapul. E rendszert a még abban az évben bemutatott, Kallimakhosz himnuszára írott Apollónhoz című kantátájában használta először.

1984-es svédországi turnéja során 9 koncerten 30 műve hangzott el, ezekből 5 világpremier. 1985-ben vendégkutató volt New York-ban, a Columbia egyetemen. Tengerentúli tartózkodása idején több egyetemre is meghívták előadóként, a New York-i Experimental Intermedia Foundation pedig portrékoncertet adott a tiszteletére.

1988-89-ben DAAD-ösztöndíjjal tartózkodott Nyugat-Berlinben. Vendégprofesszorként dolgozott 1981-ben Lengyelországban, 1986-ban a győri nyári zeneszerzői szemináriumon, 1988-ban Amsterdamban a Gaudeamus Alapítvány kurzusán, 1999-ben a chicagói North Western University-n, 2000-ben Münsterben.

A Zeneakadémián Kroó György felkérésére kezdett tanítani. 1986 és 1995 között a zenetudományi tanszak tanára volt, 1995-től a zeneszerzés és karmesterképző tanszék vezetője. 1999-től a Zeneakadémia Mestertestületének elnöke, 2002-től a Doktoriskola vezetője.

Érdemes művész, 1993 óta a Széchenyi Művészeti és Irodalmi Akadémia tagja. 1993 és 1996 között a Magyar Zeneszerzők Egyesületének elnöke, 1993-tól 1999-ig az Új Zene Nemzetközi Társasága (ISCM) elnökségének tagja, 1996 és 1999 között egyben alelnöke.

A Budapesti Fesztiválzenekar 1993-ban rendelte meg a később hat részessé alakuló oratórium, a Halotti szertartás első részét, a Commendatio aminae-t, amely 1994-ben a Budapesti Fesztiválzenekar koncertjén Yehudi Menuhin vezényletével szólalt meg először.

A Halotti szertartás II.-III. részének a bemutatója a Dobszay László által szervezett Cantus Planus konferencia egyik hangversenyén hangzott el 2000-ben. Az 1987 óta készülő művet Jeney Zoltán 2005-ben fejezte be, az ősbemutatót 2005. október 22-én a Budapesti Őszi Fesztivál keretében tartották a Nemzeti Hangversenyteremben, a Nemzeti Filharmonikus Zenekart és Énekkart Kocsis Zoltán vezénylete, az énekes szólistákon kívül közreműködött az Amadinda ütőegyüttes is.

Kurtág György ezt írta Jeney Zoltánnak címzett levelében, annak utóiratában: ?Számomra a Halotti szertartás bemutatója a magyar zenetörténet ünnepe. Nagy mű született.? (Holmi, 2006. július)

Jeney Zoltán díjai:
1979: Kassák-díj (a párizsi magyar irodalmi folyóirattól, a Magyar Műhelytől)
1982: Erkel Ferenc díj
1988: Bartók Béla-Pásztory Ditta-díj (a Bartók-Pásztory Alapítványtól)
1990: Érdemes Művész
2001: Kossuth-díj
2006: Bartók Béla-Pásztory Ditta-díj másodszor

- és most már AEGON Művészeti Társdíj.

Főbb művei és a részletes műjegyzék, a filmzenék listája és a diszkográfia megtalálható a http://hu.wikipedia.org/wiki/Jeney_Zolt°%C3%A1n internetes címen.