A száműzött zene

Zene


artistsoftheroyalconservatory_arc_x.jpg
A Kanadai Királyi Zenei Konzervatórium kamaraegyüttese

(MTI) - Az első ilyen sorozatot az ARC, a Kanadai Királyi Zenei Konzervatórium kamaraegyüttese játszotta Torontóban, 2006-ban. Az intézmény igazgatója, Paul Simon, azaz Simon Pál a legdinamikusabb intézményvezetők közé tartozik, a neve fogalom világszerte - jegyezte meg a program kapcsán Batta András, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora.  A kanadai zenészek a budapesti sorozat harmadik estjén, és éppen a Zsidó kultúra napján, vasárnap lépnek föl a Csalán utcai Bartók emlékházban, a zeneszerző utolsó magyarországi lakhelyén.

 
Mácsai János zenetörténész hangsúlyozta, hogy a magyar, de az egyetemes zenetudomány is adós még ezeknek a félbetört életműveknek a bemutatásával. Fiatal tehetségekről van szó, akik a pezsgő zenei életben csak elkezdték kibontakoztatni talentumukat. Ma Kossuth-díjasként, zeneakadémiai tanárként ülhetnének közöttünk. Hús-vér emberek voltak, akiknek nyoma sem maradt. Szerencsére mégis föllelhető egy-két nyom a hozzátartozók, a barátok révén, ezeket megkeresni, közzé tenni, rendszerezni lenne a kutatás dolga.
   
Szeptember 5-én In memoriam címmel Budai Pál, Gyulai Elemér, Justus György, Kósa György, Kuti Sándor, Pártos Ödön, Vándor Sándor és Weiner László művei hangzanak el a Régi Zeneakadémián. A műveket Bársony Péter - ő a szervezésben is részt vett - Gulyás Márta, Ittzés Gergely, Mali Emese, Rohmann Ditta, Szabadi Vilmos és a Liszt Ferenc Kamarazenekar szólaltatja meg.
 
Másnap ugyanitt A világ két végén címmel a lengyel túlélő Szymon Laks és az Oroszországba emigrált, szintén lengyel Mieczyslaw Weinberg kompozícióit mutatja be a kanadai ARC együttes. Vasárnap az említett szerzők mellett, Európai britek címmel Matyas Seiber, Hans Gál, Franz Reizenstein műveiből játszik a Bartók emlékházban az ARC.