(MTI) - Még 1909 októberében, a dunántúli újságokban jelent meg egy felhívás a Dunántúli Dalosszövetség tagegyletei számára, amely szerint a szövetség 1910 júliusában Keszthelyen tartja kilencedik Dalünnepét, Festetics Tasziló gróf fővédnöksége alatt.
Száz évvel később, 2010. június 25-én és 26-án gyűlnek össze ismét a dalosok a Balaton-parti városban, felélesztve a találkozót, a Dalünnepet. Várhatóan harminc kórussal ezerkétszáz énekes érkezik a Kárpát-medence különböző tájairól Keszthelyre, ahol világi és egyházi kórusművekkel mutatkoznak be.
Keszthely, Balatoni Múzeum |
A koncertek főbb helyszínei a Balatoni Múzeum és a Fő téri Magyarok Nagyasszonya Plébániatemplom lesz, de napközben a város különböző pontjain "sétáló koncerteken" is hallhatók majd kórusművek.
A keszthelyi önkormányzat közlése szerint a szervezők szeretnék, ha ismét a nemzeti kultúra részévé válna a közös éneklés. Ennek példájaként pénteken késő este kezdődik a "stafétakoncert", amelynek keretében a kórusok a keszthelyi sétálóutcában egymás mellett felsorakozva adják tovább a dal hangjait.
Ezután magyar népdalokat énekelve, fáklyákkal, gyertyákkal vonulnak végig a város szívétől a Balaton partjáig. A mólón csendül fel a két összkar, Kodály-Berzsenyi A magyarokhoz és Bárdos Lajos Istené az áldás című kánonja 800 énekes előadásában.
A kórusokat neves szakemberekből álló zsűri hallgatja meg, Daróci Bárdos Tamás Erkel-díjas zeneszerző, kóruskarnagy, Rostetterné Nagy Rita, a Veszprémi Érseki Hittudományi Főiskola zenetanára és Rostetter Szilveszter orgonista, zeneszerző, zenetanár, a Veszprémi Érsekség Kántorképzőjének igazgatója.