Százhetven éves a budapesti konzervatórium - Programok egész évben

Zene


konzervatorium_bartokbelazenemuveszetiszakkozepiskola_epuletkulso_dmoha20100111006.jpg
 A konzervatórium épülete

(MTI) - A Nemzeti Zenedében, a konzervatóriumként ismert mai szakközépiskola elődjében már 1840-41-ben megindult a tanítás - idézte fel az utódintézmény igazgatója, Bokor György. Az év során minél többet szeretnénk magunkból megmutatni, kitárni a mostani, Nagymező utcai házunk ajtaját" - hangsúlyozta Bokor György, kiemelve: a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem gyakorlóiskolájaként a zenei képzésben valóban "középen vannak", kapcsolatot tartanak az alapfokú zeneoktatással, és előkészítik a tehetséges növendékeket a felsőfokú tanulmányokra, de hivatásuk az értő közönség fölnevelése is.

   
Batta András, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora is kiemelte a konzervatóriumnak az egységes zenei képzésben játszott szerepét, hozzátéve: a tanárképzésben különösen jelentős feladatok hárulnak a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolára. Közös az alapító atya: Liszt Ferenc, akinek segítségével 1840-ben létrejöhetett a Nemzeti Zenede, az első nagyobb zenei igényeket kielégítő oktatási intézmény Pest-Budán, majd egy bő emberöltővel később a Zeneakadémia - mutatott rá a rektor. Mint fogalmazott, az évforduló alkalmat ad arra, hogy demonstrálják, milyen tradícióra támaszkodik a magyar zenei nevelés, mi a konzervatórium hivatása ma, és mi lesz a jövőben. "Meggyőződésem, hogy néhány kedvezőtlen jel mellett, hosszabb távon minden döntéshozó elkötelezett abban, hogy segítse a magyar zenét, mint a világban egyedül hatásos és elismert, a kapcsolatokra, sőt a gazdaságra is ható erőt" - fogalmazott Batta András.
   
A Zeneakadémia hangsúlyosan vesz részt az évfordulós programokban: ősszel közös gálaesten lépnek föl a két intézmény növendékei a Művészetek Palotájában, de a pillanatnyilag "hontalan" akadémia egyéb koncertjeibe, rendezvényeibe is igyekeznek bevonni a konzervatóriumot.
   

eckhardtgabror_battaandras_bokorgyorgy_bartokbelazenemuveszetiszakkozepiskola_170eves_dmoha20100111003.jpg
 Batta András, Eckhardt Gábor és Bokor György

Eckhardt Gábor, a konzervatórium zenei igazgatóhelyettese felhívta a figyelmet a sokrétű évfordulós program néhány érdekességére. Szerdán délután zeneiskolák növendékei mutatkoznak be a konzervatórium Ferencsik-termében. Február végén pedig az Olasz Intézetben ifjú szólisták koncerteznek.

   
Tavasszal több kurzust, szakmai előadást is tartanak, Bartalus Ilona nemzetközi hírű pedagógus bemutatóján például arra ad választ: mi a kapcsolat Kodály zenepedagógiai módszerei és a klasszikus zene tanításának metódusa között. A mesterkurzusok vezetői között ott lesz Rohmann Imre, a Salzburgi Mozarteum tanára, Banda Pál Londonból, Fassang László, Spányi Miklós és Rolla János is.
   
Április 22-én a Szent István-bazilikában az iskola énekkara és zenekara Anton Bruckner Te Deumát szólaltatja meg. Novemberben a Nemzeti Zenede és a konzervatórium egykori és jelenlegi zeneszerzés tanárainak műveiből hallható koncert, a jövő konzervatóriumi hallgatói számára pedig ősszel ismét zenei tábort szerveznek. A jubileumi év során több nyílt nap is várja az érdeklődőket.