Szerződés a Budapesti Fesztiválzenekar fővárosi támogatásáról

Zene

(MTI) - A Fővárosi Önkormányzat a szerződés értelmében évente 415 millió forinttal járul hozzá a zenekar támogatásához, minden esztendőben valorizálva az összeget - mondta Demszky Gábor, hozzátéve, hogy a zenekar a szerződés keretei közt évente félszáz koncertet ad Budapesten.

A főpolgármester igazi sikertörténetnek nevezte a zenekar működését és a stabilizáció második nagy szakaszának mondta a mostani szerződésaláírást, amelyet a Fővárosi Közgyűlés június 30-i ülésén hagyott jóvá. Az első jelentős szakasz az volt, amikor a zenekar 2003-ban új státuszt kapott: "nemzeti kulturális intézménnyé" vált - közölte.

Mint felidézte, a Fesztiválzenekar 1983 decemberében adta első koncertjét, de akkor még alkalmi együttes volt. Az alapítvány 1992-ben jött létre a főváros és tizenöt cég részvételével, akkor került a zenekar elnevezésébe a "budapesti" jelző. Az együttes 2000-ig a főváros zenekaraként működött, azóta tartja fenn a Budapesti Fesztiválzenekar Alapítvány, a főváros támogatásával.

Marschall Miklós kiemelte, hogy a zenekar újat hozott a finanszírozás terén: civil alapítvány vezeti, és világos, átlátható, számonkérhető, korszerű szerződéses formában működik.

A kuratóriumi elnök elmondta, hogy a szerződést szeretnék háromoldalúvá bővíteni. Javaslatuk Bozóki András kulturális miniszter asztalán fekszik és arról szól, hogy az alapítvány és a főváros mellett a tárca is kötelezettséget vállalna a fenntartásban.

Körner Tamás menedzser-igazgató elmondta, hogy a szerződésben szereplő éves összeg a fővárosi támogatás idei szintjét jelenti. Ezt a költségvetésük csaknem felét kitevő egyéb bevételekkel együtt elégségesnek nevezte ahhoz, hogy nagyon takarékos, de a magas színvonalat nem veszélyeztető, biztonságos és folyamatos munka folyjon.

Mint közölte, a zenekar éves támogatása körülbelül 1,5 milliárd forint, ebből ad 415 millió forintot a főváros. Reményét fejezte ki, hogy a szerződés kiszélesítésével, az állam belépésével a kulturális tárca is hasonló összeggel járul majd hozzá a működéshez.

Fischer Iván zeneigazgató a zenekar legfontosabb itthoni feladatának a "közönség kulturáltsági színvonalának szolgálatát", legfőbb külföldi teendőjének a bizalom erősítését nevezte. A bizalom kapcsán magyarázatként hozzáfűzte: külföldön nem mindenki örül az Európai Unióhoz újonnan csatlakozott országoknak.