Szilasi Alex Nagyegyházán és Varsóban

Zene

 

(MTI) - Mint azt a zongoraművész elmondta, rendkívül fontosnak tartja, hogy legyen koncertélet a fókuszon kívül eső helyeken is. A világban számtalan példa van arra, hogy világhírű művészek, például annak idején Szvjatoszlav Richter, Leonyid Kogan vagy manapság Martha Argerich igyekeznek megtalálni a lehetőséget arra, hogy közel kerüljenek a közönséghez.

 
"Említhetem Leonard Bernsteint is, aki kitalálta az akkor zenei szempontból teljesen elmaradott területen a Schleswig-Holstein Fesztivált (1986), amely mára a legelismertebb programok egyikévé vált" - jegyezte meg Szilasi Alex. Az ilyen kezdeményezések lelkesítők, mert nemcsak a koncerttermek közönségére és utánpótlására kell gondolni, hanem azokra is, akiknek eddig semmiféle zenei élmény nem jutott.
 
A kulturális központtá alakított nagyegyházi tehénistállóban Chopin-műveket játszik Szilasi Alex, de - mint elárulta - nem szerkesztett előre konkrét műsort. Elkezd zongorázni, és - minthogy a teljes Chopin-irodalom a fejében van - ha valaki közbeszól, ötletet ad, kvázi "rendel", annak megfelelően folytatja a játékot. Ez kölcsönösen inspiráló lehet - vélekedett a művész.
 
Beszámolt arról is, hogy az elmúlt hétvégét Varsóban töltötte, ahová a 2010-es Chopin-év előkészületei kapcsán hívták meg. A varsói Chopin Intézet ugyanis a francia Editions Fuzeau-nál megjelenő, Szilasi Alex által gondozott kottákat felveszi az intézmény által ajánlott anyagok közé. Az intézet a lengyel zeneszerző születésének 200. évfordulójára a Chopin-kéziratokat facsimilében adja közre, s Szilasi kritikai összkiadása ezt jól egészíti ki.
 
Ajánlják továbbá a keringők és mazurkák cd-n napvilágot látott Hungaroton-sorozatát is, amely szintén összkiadássá fejlődik. A Chopin Intézet is tervez Pleyel- és Érard-zongorákon egy felvételsorozatot, amelyhez szintén kapott felkérést a magyar zongorista.
 
A Chopin születésnapja körüli dekádban, február 19-én a Bydgoszcz-i Jan Paderewski Zenekarral lép föl Varsóban Szilasi Alex, aki Chopin születésének hivatalos évfordulóján, március 1-jén, szintén a lengyel együttessel a Művészetek Palotájában ad koncertet. (Chopin születésnapja kapcsán a dekád kifejezés használata azért honosodott meg, mert a születés után hetekkel kitöltött anyakönyvben 1810. február 22. szerepel, de a család március 1-jét, a keresztelő időpontját tekintette születésnapnak.)
 
Szilasi Alex elmondta, hogy találkozott Waldemar Dabrowski volt lengyel kulturális miniszterrel is, a Varsói Nemzeti Opera jelenlegi igazgatójával, aki elárulta, hogy a bicentenáriumi eseményekre a lengyel költségvetés 1 milliárd zlotyt, azaz mintegy 60 milliárd forintot ad.