Színmagyar muzsika - zenei ritkaságok aukciója

Zene

Az árverés 446. tétele

Színmagyar muzsika címet is adhatnánk az árverésnek, mert az aukción közel 500 tétel szerepel, amelyek között kották, könyvek és egyéb zenével kapcsolatos nyomtatványok is megtalálhatók, a XVII. század végétől napjainkig.

A kezdeményezés a maga nemében páratlan, hiszen hasonló rendezvényre Magyarországon eddig még nem került sor. Az 1980-as években ugyan a Kodály Zoltán Zeneműbolt egy alkalommal tartott aukciót, ám akkor elsősorban ritka lemezeket árvereztek el.

A Kottanet és a Vivace Zenei Antikvárium most elsősorban muzeális értékű kéziratokkal és egyéb ritkaságokkal szeretné felkelteni a gyűjtők és az intézmények figyelmét, hiszen az árverési katalógusban több olyan kotta is szerepel, amelyet nem birtokol egyetlen közgyűjtemény sem.

A Kottanet és a Vivace Zenei Antikvárium együttműködése nem véletlen, hiszen mindkét tulajdonos a muzsika elkötelezett híve és szakértője. A Kottanet létrehozója, Várhelyi Márton hosszú évtizedeken keresztül a Kodály Zoltán Zeneműbolt vezetőjeként és becsüseként működött. Bősze Ádám pedig, mielőtt megalapította a Vivace Zenei Antikváriumot, többek között zenetörténészként és zenekritikusként is dolgozott. Szakértelmük garanciát jelent vásárlóik és az árverésen résztvevők számára.

Az árverésen számos ritkaság, muzeális értékű nyomtatvány szerepel majd. Néhány példa a teljesség igénye nélkül.

Bartay András: Magyar Apollo avagy útmutatás a 'General-Bass' játszásának, a' harmonia ösmeretére 's a' hangszerzésre vezető alapos rendszabásainak megtanulására (Pest, 1834, Trattner és Károlyi) című munkája, az első a magyar zeneelmélettel foglalkozó könyvek sorában. Az első kiadásban megjelent írásmű páratlanul ritka példány (18. tétel)

Bartalus István: Magyar Népdalok, egyetemes gyűjtemény című 7 kötetes műve a XIX. század végén jelent meg szerzői, illetve a Rózsavölgyi és Társa kiadásában. Az árverési példány Ponori Thewrewk Emil zenekutató tulajdonában volt, amelyet a zenetörténész aláírásával és bejegyzéseivel is ellátott (240. tétel)

Az aukción a Szózat megzenésített verzióinak több kottája is szerepel. Az általunk oly jól ismert Egressy Béni-féle zenemű mellett felbukkan Erkel Ferenc: Szózat, Költemény Vörösmartytól (Pest, 1847) című munkája (278. tétel) is. Ez utóbbi azonban nem ismert a publikum előtt. A Szózat megzenésítésére egykor ugyanis pályázatot írtak ki, amelynek győztese Egressy Béni, illetve az ő műve lett. Erkel Ferenc zsűritagként nem indulhatott a megmérettetésen.

Ha a Szózat nem is, de a Himnusz mindenképp Erkel Ferenc hírnevét öregbíti. Erkel Ferenc: Hymnusz, költemény Kölcsey Ferencztől. (Koszorúzott zenéjét írta 's a lelkes költő rokonkeblű barátjának tekintetes Deák Ferencz Úrnak mély tisztelettel ajánlja - Pest, 1844) című munka első kiadás (275. tétel)

Az árverés egyik érdekes tétele az Erich Kleiber karmestert ábrázoló eredeti fotográfia. A fényképet maga Kleiber dedikálta a Rózsavölgyi és Társa cég vezetője, Bárczy Gusztáv számára. A fotográfiáról tudni kell, hogy fennmaradása a szerencsés véletlennek köszönhető. 1961-ben ugyanis leégett a Rózsavölgyi és Társa zeneműbolt, így számos érték a tűz martalékává vált. Az említett fényképfelvételt a lángok közül mentették ki. Az égésnyomok most is jól láthatók (432. tétel)

Rendkívül érdekes körülmények között, könyvtáblák szétbontásakor (kiáztatással) került elő a XVII. század végén keletkezett Kórusszólamok-gyűjtemény, illetve annak 19 lapja. Egykor ugyanis szokás volt, hogy a könyvkötők töltelékpapírral bélelték a könyvtáblákat. Ez tette lehetővé, hogy a kórusművek kéziratos szólamgyűjteménye fennmaradjon az utókor számára. A két különböző kézírással jegyzett lapok feltehetően magyarországi főúri udvarból származnak (434. tétel)

Az ismeretlen apáca - S. K. sor. (nővér): Az egyházi év énekei orgonakísérettel - munkája az az egyházi énekgyűjtemény, amely a XVIII. század utolsó harmadából maradt fenn. Az egyház szolgálatában álló nővér feltételezhetően hosszú esztendőkön keresztül jegyezte le az év ünnepeit végigkísérő énekek kottáit. A kéziratos gyűjtemény szép és tiszta állapota arra utal, hogy az apáca a maga számára készítette a kivételes írásművet (446. tétel)

Az árverés egyik kiemelkedő, XX. századi darabja Telmányi Emil hegedűművész hegedű- és zongora átirata, amely Kodály Zoltán ,,Valsette" című zeneműve alapján készült. Az aukciós példány a Rózsavölgyi kiadásában megjelent kotta tisztázata (447. tétel) Telmányi a múlt század Európa-szerte ismert hegedűművésze és kamaramuzsikusa volt. Egyben nemzeti zenénk (többek között Bartók) lelkes propagátora. 1988-ban hunyt el.

Az árverési katalógus megtekinthető és pdf file-ban letölthető a Vivace Zenei Antikvárium nyitóoldalán, a www.vivace.hu honlapon.