Tárlat Lovro von Matacic hagyatékából

Zene

A magyarországi horvát nagykövetség szervezésében megvalósuló Matacic-tárlat anyagát a zágrábi Lovro és Lilly Matacic Alapítvány bocsátotta a Művészetek Palotája rendelkezésére. A kiállítás kurátora a zágrábi zeneakadémia professzora, Eva Sedak zenetörténész, és ő a szerzője a Matacic életéről és munkásságáról szóló, 18 tablón olvasható szövegnek.
 
 
 
Matacic dirigensi pályafutása alatt 150 Wagner-előadást vezényelt nemcsak Zágrábban, Belgrádban és Ljubljanában, hanem szinte egész Európában, így a többi között Rómában, Milánóban, Nápolyban, Palermóban, Frankfurtban, Stuttgartban, Bécsben, Párizsban és Budapesten is.
 
Matacic számára az egyik alapmű A Nibelung gyűrűje volt és az is maradt élete végéig. Sokszor megjegyezte, hogy a Ring olyan, mint a Teremtés könyve a Bibliából, mert mindkettő az emberi lét értelmét taglalja. Matacicot mindvégig ez az alapgondolat vezérelte Wagner zenéjének tolmácsolásában.
 
Lovro von Matacic 1938-ban vezényelt először Budapesten, horvát szerzők művein kívül Muszorgszkijt, Dohnányit és Bruckner III. szimfóniáját. A második világháború után a magyar fővárosban 1969-ben lépett ismét karmesteri dobogóra, azután gyakran koncertezett neves magyar művészekkel, Ránki Dezsővel, Kocsis Zoltánnal, Kovács Eszterrel és másokkal.
 
Egyik utolsó koncertjét is Budapesten adta. Az istenek alkonya című Wagner-opera III. felvonásának hangversenyszerű előadását vezényelte 1983-ban a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara és Énekkara élén, Manfred Jung, Faragó András, Kasza Katalin, Berczelly István, Kukely Júlia, Takács Tamara és Tóth (Temesi) Mária közreműködésével.