A társítások a Nemzetiben folytatódnak

Zene

 

Dresch Mihály (fotó: Dobó László)
Dresch Mihály 1955-ben született. Zenei tanulmányait a jazz konzervatórium előkészítőjében kezdte, később felvételt nyert a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola Jazz Tanszakára, ahol 1979-ben végzett. A nyolcvanas évek elejétől kezdve rendszeresen koncertezett neves hazai zenészekkel. Első együttesét 1984-ben alapította Dresch Quartet néven, a kvartett felállása azóta többdször változott, de mindig meghatározó volt számára a magyar zene.
 
A hazai jazz kiemelkedő egyénisége, a 2007-ben Liszt-díjjal elismert Dresch Mihály többféle fúvós hangszeren játszik, a magyar folklór és a jazz ötvözésén alapuló, saját zenei világot alakított ki. Jelenlegi együttesével - amelyben Lukács Miklós cimbalmozik, Baló István dobol, Szandai Mátyás bőgőzik - rendszeresen koncerteznek itthon és külföldön is, emellett népzenei együttesekkel, például a Csík zenekarral is fellép.
Németh Gábor (fotó: Dobó László)

Németh Gábor tíz mondata saját magáról - életrajz helyett: A Néma Tüntetés Napján születtem Budapesten. Elég titokzatos, nem? A papírjaim szerint vezethetek autót, írhatok újságba, taníthatok gyerekeket. A tanárképző főiskola után egy évig napközis nevelő voltam, aztán újságot hordtam, könyvkiadóknak korrektúráztam. 1983 óta írok pénzért: cikket, könyvet, filmet és színdarabot. Dolgoztam nyomtatott és villanysajtóban, gazdasági napilapnál és bulvárhetilapnál, szerkesztettem irodalmi folyóiratot, designmagazint és internetes portált. 1994-től 2007-ig beszélgettem a Magyar Rádióban, 2001 óta leendő filmesek idejét töltöm a Színház- és Filmművészeti Egyetemen. A lányommal, a fiammal és az édesanyjukkal egy kis faluban, ám egy óriás fenyőfa tövében éldegélünk, ez nem mese, viszont a kedvenc mondatom ebben a szövegben. Dum spiro spero: egyszer megtanulom a pörgetett fonák - ún. "lebukó" - átemelést. Ez pedig a tizedik mondat helye.

Főbb díjai:
Magyar Filmszemle díja (A legjobb forgatókönyvért, Sas Tamással, 1998)
József Attila-díj (2004)
Szépírók díja (2004)
Márai Sándor-díj (2005)
Déry Tibor-díj (2006)

Kardos Sándor 1944-ben született, operatőr, filmrendező, a Hórusz Archívum kurátora.

Fontosabb díjai:
Magyar filmkritikusok díja, operatőri különdíj (1985)
Magyar Filmszemle - Legjobb operatőr díj (1985)
Európai Filmfesztivál - Az év operatőre - jelölés (1990) Párizs
MédiaWave - Rendezői különdíj (1997)
Madrigimagen Nemzetközi Operatőri fesztivál - Legjobb operatőr díj (2000) Madrid
Az év operatőre (2000) Magyarország
Eiben-díj (2000) Magyarország
Magyar filmkritikusok operatőri különdíja (2001)
Nemzetközi játékfilmfesztivál - Rendezői fődíj (2004) Portugália
Magyar Filmszemle - Rendezői fődíj - Kísérleti film kategória (2005)
58. Cannes-i Filmfesztivál - Quinzaine des Realisaterus - Résfilm (2005)
Magyar filmkritikusok díja - Legjobb kísérleti film - rendezői díj (2006)
III. Nemzeti tudományos filmfesztivál - Legjobb kísérleti film - rendezői díj (2006)
13. ALTER-NATIVE Filmfesztivál - Legjobb operatőr díj (2005) Marosvásárhely
HSC II. Aranyszem Fesztivál - Fődíj (2005)

2009. március 26. 19:00 Nemzeti Színház, Gobbi Hilda Színpad (Budapest) - Képzett társítások AEGON estek a Nemzetiben; km.: Németh Gábor (író), Kardos Sándor (operatőr), Dresch Mihály (szaxofon); házigazda: Alföldi Róbert; sorozatszerk.: Eszéki Erzsébet