Az MTI brüsszeli irodájának Amszterdamból telefonon nyilatkozva Hiller István elmondta, hogy a sorozat igen sikeresnek ígérkezik, mert nemcsak a Concertgebouw-ban vasárnapra rendelkezésre álló 1800 férőhely talált már régen gazdára, de elővételben hetekre előre valamennyi rendezvényre elkelt az összes jegy.
A december 17-ig tartó évad a magyar kultúra múltjáról és a kortárs magyar kultúráról próbál átfogó képet nyújtani, a sorozat keretében fotókiállításoktól kezdve koncertekig, képzőművészeti kiállítástól kezdve balettig számos eseményt tartanak. A rendezvények száma is sokatmondó, de a szervezésben ennél is fontosabb és eredetibb gondolat, hogy a decentralizált országban minél több településen jelenjen meg Magyarország. A teljes program a www.hongarijeaanzee.nl internetes honlapon olvasható.
Tudatos volt Hiller István közlése szerint az időzítés is: ebben a félévben Hollandia az Európai Unió soros elnöke, Magyarországnak pedig ez az első teljes féléve az EU-ban, az évad ezért alkalom a csatlakozás ünneplésére is. A tervezőmunka ugyanakkor már 2002 őszén megkezdődött, 2003-ban pedig - Medy van der Laan holland kulturális államtitkár budapesti látogatásán - a közös szándéknyilatkozatot is aláírták.
Hollandiában sem pozitív, sem negatív kép nem él Magyarországról, de keveset tudnak róla. Szeretnénk a kultúránkkal, ennek sokszínűségével bemutatni az országot"- hangoztatta a magyar miniszter. Kifejtette: a szervezéssel főkurátorként Török Andrást bízta meg, és mivel Hollandiában nincs magyar kulturális intézet, a korábbi magyar évadokhoz képest új módszert választva - holland kulturális szakemberek Magyarországra hívásával - válogatták össze a házigazdák számára érdekes eseményeket. A válogatás, a kapcsolatfelvétel és az eddigi kapcsolattartás remekül sikerült - értékelte az évad előzményeit Hiller István.
Török András főkurátor a távirati irodának korábban nyilatkozva meggyőződését fejezte ki, hogy az évad nyomán nemcsak a magyar művészek kapnak majd több meghívást, hanem bővülni fog a Magyarországra utazó holland turisták száma is. Alapos marketingmunkával összekapcsolva a program szerinte elegendő ahhoz, hogy a holland kulturális elitnek elsőként Magyarország jusson eszébe az EU-hoz újonnan csatlakozott országokkal kapcsolatban.
A költségvetésről szólva Hiller István elmondta: a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma 350 millió forintot szán az évadra, a Nemzeti Kulturális Alap további 20 millió forintot adott, Budapest főváros 7 millió forinttal járult hozzá, 15 ezer euró pedig egy hollandiai alapítványtól származik. A holland partnerek készsége nem elsősorban pénzben fejeződött ki, hanem például a már-már kifizethetetlen bérleti díjú helyiségek rendelkezésre bocsátásában jelképes díjért - fűzte hozzá.
Azt is kiemelte: ez az első olyan időszak, amikor két kulturális évad párhuzamosan fut, hiszen Nagy-Britanniában november közepéig még tart a hasonló magyar rendezvénysorozat. Ez utóbbi roppant sikeresnek bizonyult, túlvan az egymilliomodik látogatón, és gyakorlatilag minden rendezvény teltházas.
Az MTI kérdésére az egyesek szerint Magyarországról túlságosan negatív képet festő, holland szervezésű brüsszeli kiállításról Hiller István elmondta: az semmiben nem befolyásolja a hollandiai évadot."Kiállításokat építeni szoktam, és nem bontani... Engem ez nem foglalkoztat, engem az foglalkoztat, hogy a mi kulturális rendezvényeink, amelyekért felelősséget vállalunk, magas színvonalon minél több emberhez jussanak el. Így kívánjuk formálni a kultúrára igényt tartó európai uniós, azon belül hollandiai közvéleményt."