A tudor tenor

Zene


josecarrerasdpecs20070829006.jpg
Pécs, 2007. augusztus 29. Gábriel Róbert rektor átadja az oklevelet José Carrerasnak a Pécsi Tudományegyetem ünnepi ülésén, ahol díszdoktorrá fogadták a világhírű spanyol tenort.MTI Fotó: Kálmándy Ferenc

Díszkulcsa és díszdoktori címe is van José Carrerasnak Magyarországról. Az előbbit a Művészetek Palotája 2005-ös megnyitójakor vehette át a világhírű tenor, aki "meg is dolgozott" ezért a kulcsért, ő énekelte be - zárt ajtók mögött - az ország legújabb hangversenytermét. Carreras elégedett volt, mint az újságíróknak elmondta akkor: már énekelt jó pár olyan épületben, ahol az akusztikáért Russell Johnson úr és cége felelt. A budapesti épületet a birminghami Symphony Hallhoz hasonlította. Azt azonban senki nem értette, hogy a protokoll-ceremónián feszengő tenort miért nem kérték, hogy énekesként is szerepeljen a műsorban. Carreras szerényen annyit mondott: nem kérték fel. Fél évvel később - újra szinte a nyilvánosság kizárásával - énekelt Pesten Carreras, egy vállalati rendezvénynek számító esten. Itt száz jegyre licitálhattak a "külsősök". Az aukció bevételét a cég jótékony célra fordította.

Nem mintha ismeretlen terep lenne Magyarország a tenornak, akinek karrierje 1970-ben indult. A világ legismertebb opera-színpadjainak sztárja először az 1980-as években lépett fel Budapesten. Többször énekelt együtt Házy Erzsébettel, majd a legkedvesebb partnerei között emlegetett Tokody Ilonával, valamint Andor Évával, Marton Évával és Rost Andreával. Nemcsak operaházakban érezte jól magát, hanem boldogan vállalt szerepet operafilmben, átruccant a könnyűzene világába (Kiri Te Kanawával közismert a West Side Story-lemeze), énekelt olimpiai megnyitókon, színházavatókon (a Wikipedia szerint Fuenlabradában róla nevezték el a Josep Carreras Színházat, a megnyitón természetesen a névadó is megjelent). Carreras a Három tenor-formáció legfiatalabb tagja. Mint a szerdai pécsi sajtótájékoztatón kijelentette: nem vetődött fel, hogy a nagybeteg Luciano Pavarotti helyére más tenort keressenek. "Pavarottival vagy senki mással" - nyilatkozta.

A szolidaritás nyilván nemcsak a kollégának, a barátnak is szól. José Carreras közelről ismeri a súlyos betegséget. Karrierje csúcsán, 1987 nyarán, a Bohémélet párizsi forgatásán tudta meg, hogy leukémiás. A sugárkezeléseknek és a csontvelő-átültetésnek köszönhetően azonban meggyógyult, a következő évben már színpadra léphetett. Két évvel később létrehozta a José Carreras Leukémia Alapítványt, amely támogat klinikai kutatásokat és fiatal tudósokat, adatbankot hozott létre a csontvelő-átültetéshez, és segíti a klinikai infrastruktúra fejlesztését.

josecarreras_szekfoglalodpecs20070829009.jpg
Székfoglaló - balra Kicses Veronika

A tenor legutoljára 2004-ben, az Erkel Színházban szerepelt a nagyközönség előtt (értsd: nyilvános esten.) Most a Pécs Európa Kulturális Fővárosa 2010 programsorozat első felvezető évének koncertjét tartja - várhatóan 6800 néző előtt - a katalán tenor, aki kedd este magánrepülőjével indult Barcelonából, és a pogányi reptéren landolt. A pécsi belváros egyik szállodájában a város polgármestere, Tasnádi Péter fogadta, lakosztályát Zoób Kati alakította át. Carrerasnak nem voltak különösen extra kívánságai a szobával kapcsolatosan. Legyen teljes sötétség, illatmentes virágok, üdítők, ásványvíz és sütemény. Délig pihenne, a reggelit a szobájába kérte.

Carreras nemcsak a próbák miatt érkezett két nappal a koncert előtt, hanem azért is, mert a Pécsi Tudományegyetem díszdoktorává avatták. Székfoglalójában a magyaroknak a világ zenei életében elért eredményeit méltatta, és beszélt a leukémia elleni küzdelméről is. (Azt is megemlítette, hogy Bartók Béla 1944-ben, New York-ban, fehérvérűségben halt meg.) Az ünnepségen részt vett a Pécsi Tudományegyetem ének tanszakának vezetője, Kincses Veronika, aki az augusztus 30-i koncerten a tenor vendége lesz. A másik szoprán fellépő: Sabina Puertolas, aki a zarzuela-éneklés díjazottja lett a Placido Domingo nemzetközi énekversenyen. A Pannon Filharmonikusokat a tenorista unokaöccse, David Gimenez Carreras vezényli. A Mediterrán estre népszerű operaáriákat, spanyol, olasz és nápolyi dalokat, Kálmán Imre és Lehár Ferenc-operettrészleteket ígérnek a szervezők az Expo Center szabadtéri színpadára. A jegyek nagy része a borsos ár dacára elfogyott (7.900-14.900 forint közöttiek). Nem sok maradt a 60 ezer forintos platina belépőből sem, amely az első sorba és a fogadásra szól.