Turandot - Puccini mesevilága a szegedi Dóm téren

Zene

(MTI) - Kesselyák Gergely, a fesztivál művészeti vezetője - az opera rendezője és idén dirigense - elmondta, hogy eddigi karmesteri pályafutása során akadt egy-két olyan opera, melyről azt gondolta, színpadra állításában rendezőként is szívesen részt venne. Az első ilyen mű - egy beugrás nyomán - a Rigoletto volt, de Puccini utolsó operája, a Turandot is a kedvencek között szerepel.
 

Turandot_SzegediSzabadteriJatekok_D__RG20080703001.jpg
A Turandot tavalyi előadása
A tavalyi magyar nyelvű előadás után a közönség idén olaszul halhatja a darabot, melyben Liu, a rabszolgalány szerepét Rost Andrea alakítja. A Kossuth-díjas operaénekes - aki most először játszik Dóm téri előadásban - hálás szerepnek tartja Liu alakját, mert bár nincs annyit a színpadon, mint a címszereplő Turandot, mégis a szerelméért önmagát feláldozni is kész fiatal lány az, aki elnyeri a közönség szeretetét.
 
A partitúra első mondata szerint a történet Pekingben játszódik, a mesék idején, így Kesselyák Gergely rendezőként különleges látványvilágot álmodott a Dóm térre, melyet idén is Zeke Edit díszletei és Velich Rita jelmezei varázsolnak a közönség elé. A színpadképben domináns szerepet játszanak a nyomorúságos dzsunkák, melyeken az emberek élnek és Turandot császárlány sziklavára, amely a hatalom és a ridegség jelképe.
 
Az előadás címszerepét, Turandot császárlányt Rálik Szilvia alakítja, akit a szegedi közönség láthatott már José Cura partnereként, s többször szerepelt a Dóm téren is, többek között a szintén Kesselyák Gergely rendezte Nabuccóban, illetve az Alföldi Róbert által színpadra állított Csárdáskirálynőben.