Új kitüntetés a magyar kultúra követeinek

Zene

A Magyar Kultúra Követe emlékplakettje
Kocsis Zoltán

Hiller István oktatási és kulturális miniszter alapította e díjat, és természetesen ő is adta át azokat. Az apropó a Magyar Kultúra Napja, a Himnusz születése, és az a tény, hogy a szerte a világon kezdik felismerni, hogy a kultúra területén kimagasló tehetségű emberek remek hírvivői, tiszteletbeli követei egy-egy országnak. A miniszter a kitüntetés átadása előtt egy országos napilapban így írt: "Úgy látszik, a világ már döntött rólunk: a kultúrát helyezte országképünk fókuszába."

Az ünnepségen többek közt arról is beszélt a miniszter, hogy minden évben felkérnek néhány nemzetközi jelentőségű, köztiszteletnek örvendő személyiséget a cím viselésére, s arra, hogy egyfajta küldetésként segítsék a magyar szellemi, kulturális kincsek külföldi megismertetését. Lényegében az ünnepeltek tegyék, amit korábban is tettek. Az elismerés egyébként nem jár pénzjutalommal, s évente legfeljebb heten (az eredeti előterjesztésben még öt személyről olvastunk) kaphatják meg.

Az oklevelet, emlékplakettet és a jelvényt Lady Valerie Solti, Solti György karmester özvegye, Fehér László festőművész, Fischer Iván karmester, Kocsis Zoltán zongoraművész, zeneszerző-karmester, valamint Sebestyén Márta előadóművész kapta. Az irodalmi Nobel-díjas Kertész Imre betegsége miatt nem tudott jelen lenni az ünnepségen.

A díjazottak közül Kocsis Zoltán kétszeres Kossuth-díjas zongoraművész, karmester és zeneszerző azt hangsúlyozta, hogy tudja, hihetetlen hatalom van a muzsikusok kezében, akik a pódiumon sikerrel szállnak szembe minden előítélettel.