(MTI) Batta András, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora kiemelte, hogy nemcsak a Zeneakadémia épülete szépül meg, kötelezettségük az oktatás tartalmi megújítása is, és a Concerto Budapest tagjai részt vehetnének a különböző képzési formákban is. A muzsikusok a növendékeket fölkészíthetnék arra, mi a zenekari művész szerepe ? mutatott rá a rektor, aki úgy látja, hogy a szükséges plusz finanszírozás biztosítása esetén 2014-ben intézményesíthetik is az egyetem és a zenekar kapcsolatát, amely már 2013-ban kibontakozhat.
Keller András zeneigazgató hangsúlyozta, hogy a Concerto Budapest finanszírozása évek óta megoldatlan. Állami fenntartású együttesként dolgozott a rendszerváltást követő első évekig, majd "a posta" három cégre tagolásakor az egykori Postás Zenekar fenntartását a Matáv vállalta, létrehozva a Távközlési Zenei Alapítványt, amelynek ma is feladata a zenekar finanszírozása.
A Matáv privatizációjakor azonban nem gondoskodtak arról, hogy a zenekar fenntartására valamiféle garanciát építsenek be a privatizációs szerződésbe ? mutatott rá a zeneigazgató, utalva arra, hogy a Magyar Telekom 2007 óta radikálisan csökkentette, majd 2011 májusában beszüntette a zenekar támogatását.
Keller András elmondta, igaz, hogy néha százan is pódiumon vannak, de idén senkivel sem köthettek szerződést, mert nem volt fenntartó. Reméli, hogy a kormányzattól idén kapott 300 milliós támogatás 2012 végéig elég lesz, a tartozások rendezésére szánt 180 millióból pedig futja a köztartozások kiegyenlítésére ? hogy mik ezek, azt nem részletezte.
Hozzátette, hogy a szerződtetéseket szeptemberben fogja megkezdeni. Bár a létszámról nem beszélt, a szerződtetési struktúráról elmondta, hogy az hasonlítani fog a Budapesti Fesztiválzenekaréhoz: a kulcspozícióban lévők kapnak teljes körű szerződést, a második sávban sok muzsikus kap évadra szerződést, az alkalmi (kisegítő) közreműködők pedig rugalmas szerződésre számíthatnak. Mint megjegyezte, a munka törvénykönyve csak 2014-től írja elő, hogy munkahely legyen a zenekari tagság.
Az MTI értesülése szerint a Magyar Telekom a Páva utcai Zeneházban lévő eszköz- és hangszervagyont kedvezményes áron felkínálta a kulturális tárcának. Ezzel kapcsolatban a sajtótájékoztatón jelen lévő Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkár kifejtette, hogy a Nemzeti Erőforrás Minisztérium kész a megbeszélésre, ha a cég megfelelő szintű partnert küld.
A zenekari támogatásokról szólva Szőcs Géza megjegyezte: sajnos a kormányzat nem mindig érzékeny a kultúra nehézségei iránt, ami a gazdasági helyzetet figyelembe véve érthető, de amivel egyetérteni nem lehet. Viszont példaértékűnek tartja, hogy kormányzati átcsoportosítással a budapesti zenekaroknak 1,4 milliárd forintot juttatnak. Ebből kap 300 millió egyszeri támogatást és 180 milliót tartozásai kiegyenlítésére a Concerto Budapest is.
Arra a felvetésre, hogy voltak együttesek, amelyek igen keveset kaptak ebből a pénzből, az államtitkár utalt arra: most folyik az előadóművészeti törvény módosításával összhangban annak a rendszernek a kidolgozása, amelyben a besorolások alapján lehet megoldani a finanszírozást. Ez utóbbi kapcsán két bizonytalan helyzetben lévő zenekart külön is kiemelt Szőcs Géza, az egyik a Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara, a másik a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara. Mint hozzátette, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alappal tárgyalásokat is kezdeményeztek a Rádiózenekarral kapcsolatban.
A sajtóbeszélgetésen szó esett a hétvégén induló Végh Sándor Vonósnégyes Versenyről, amelynek szervezésében szerepet vállalt a Concerto Budapest is. Mint Keller András elmondta, a 100 éve született legendás mesterre emlékező koncerteket a Művészetek Palotája támogatásával rendezik meg.