Új otthonra lelt a Zeneakadémia Népzenei- és Jazz Tanszéke

Zene

Batta András

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem életének meghatározó eseménye zajlott 2008. február 5-én a IX. kerületi Köztelek utca 8-ban: ünnepélyes félévnyitót tartott a Zeneakadémia Népzenei- és Jazz Tanszéke. A két szak a második félévet már új épületben, a ferencvárosi Ádám Jenő Zeneiskolában kezdheti meg. A jazz tanszék - elődeit is beleértve - 43 éve működik, hosszú ideje  méltatlan körülmények között, az újpesti Ady Endre Művelődési Házban. A népzene pedig évtizedek óta a Zeneakadémia tantárgya, de az egyetemi szintű oktatás több helyszínen, mindössze fél éve, 2007 szeptemberében indult. A költözés helyszínének ötlete a jazz tanszék egyik oktatójától, Gőz László harsonaművésztől, a Budapest Music Center vezetőjétől ered, aki öt évig dolgozott a régóta várt esemény megvalósításán.

Az évnyitó szimbolikusnak szánt növendékkoncerttel kezdődött az Ádám Jenő Zeneiskola dísztermében: Szabó Csobán Gergő bőgős először egy népzenei, majd egy jazz együttes tagjaként lépett fel. A házigazda Szentmáry Kálmán, a Zeneiskola igazgatója mellett Batta András, a Zeneakadémia rektora is meleg szavakkal köszöntötte az örömteli esemény létrejöttét. A IX. kerületi Önkormányzat nevében dr. Gegesy Ferenc polgármester köszöntő szavait - távolléte miatt - Gőz László tolmácsolta a közönségnek.

A Népzene Tanszék oktatói a Hagyományok Házában és a Zenetudományi Intézetben, továbbá az Egyetem Zenetudományi Tanszékén dolgoznak. A tanszék vezetője, Richter Pál zenetudós a rendezvényen beszámolt arról is, hogy a jazz- és a népzenészek között - akik a Sibelius Akadémián is egy épületben dolgoznak ? példamutató az együttműködés. Binder Károly zongoraművész, a jazz tanszék vezetője pedig egyenesen honfoglalásnak nevezte beköltözésüket, és szintén kiemelte a két tanszék közös munkájának és fellépéseinek fontosságát. László Attila gitárművész, a jazz tanszék big bandjének vezetője hozzátette: az új épületben az iskolai hangszerpark korszerűsítésére is sor kerül majd.