Vendégeink a lengyelek

Zene

Piotr Baron

A híres lengyel-magyar barátság a jazzben is terepet talál már évtizedek óta. A két ország és népe hasonló legújabb kori történelme okán az elsősorban Amerikával azonosított jazzhez való viszonyulást is hasonló módon élte meg. A múlt században egészen addig népszerű és értékes zenei műfajnak tartották, míg a második világháború után tiltólistára nem helyezték a jazzt mindkét országban. A mégoly vonzó tiltott gyümölcsöt sokan csak azért is meg akarták ízlelni, így érdekes módon már az ötvenes évek Lengyelországában lelkes és kiterjedt rajongótábora volt a szabadság levegőjét árasztó improvizatív zenének. Az enyhülést követően 1956-ban létre hívott, majd hamar kultikussá vált varsói Jazz Jamboree sikerei után rendre nőtt a jazzfesztiválok száma az országban, s ma már évente ötvennél is több rendezvénysorozat vonzza a hallgatókat és fellépőket.

Az első nemzetközileg ünnepelt lengyel jazzsztár a fiatalon, autóbalesetben elhunyt Krisztof Komeda zongorista volt, majd világszerte megismerték a kitűnő Tomasz Stanko (helyesen: Tomasz Stańko) trombitás, Zbigniew Namyslowski szaxofonos vagy Zbigniew Seifert hegedűs nevét is. (Stanko új kvartettjével 2008. február 16-án látogat a Művészetek Palotájába.) Michal Urbaniakot a fusion jazz egyik korszakos alakjának tartják, s nem csak hazájában vagy Európában. Az amerikai muzsikusok is rendre keresték az együttműködés lehetőségét kiváló lengyel kollégáikkal, de mi magyarok is sok szállal és erősen kötődünk a Visztula menti jazzistákhoz: Krzysztof Scieranski (helyesen: Krzysztof Ścierański), Bernard Maseli, Krzesimir Debski (helyesen: Krzesimir Dębski), Jarek Smietana (helyesen: Jarek Śmietana), a Walk Away zenekar, Adam Pieronczyk (helyesen: Adam Pierończyk), Marcin és Brat Oles és még sokan mások dolgoztak együtt hazánk improvizatőreivel a legkülönbözőbb produkciókban. Pieronczyk és az Oles fivérek már a lengyel jazzfa legújabb hajtását jelentik, mellettük a Miłośc zenekar, a Simple Acoustic Trio, a Pink Freud vagy a Chromosomos mutatják az irányt előre.

November 14-én a Piotr Baron Quartet lép fel a Lengyel Jazz Szüret programjában. Piotr Baron ma Európa vezető tenor- és szopránszaxofonosainak egyike. Tizenhét éves kora óta számos fesztivál díját nyerte el: kétszer is sikerrel szerepelt a wrocławi Jazz on the Odra Fesztiválon, ő kapta 1983-ban a San Sebastian Jazz Aldia Fesztivál nagydíját, s kétszer jelölték a lengyel Grammyre: a Fryderyk-díjra. Hazájában játszott többek között Jarosław Śmietana, Zbigniew Namysłowski, Henryk Majewski és Tomasz Stanko különböző formációiban, majd külföldön is kipróbálta erejét. Huszonöt éves pályafutása alatt olyan sztárokkal szerepelt együtt, mint Ray Charles, Art Farmer, Eddie Henderson, David Murray, Victor Lewis, John Hicks, Kevin Mahogany, Bobby Watson és Billy Hart. Játéka több mint hatvan albumon hallható, közülük hat az ő szerzői lemeze.

Michal Urbaniak

November 15-én a Michal Urbaniak Band lép a Művészetek Palotája színpadára, aki talán a leghíresebb lengyel jazz-zenész. A hegedűs, szaxofonos, zeneszerző, hangszerelő és ifjú tehetségek felfedezője 1973 óta New Yorkban él. Az egész világon annak köszönhetően lett egy csapásra híres, hogy közreműködött a jazzlegenda, Miles Davis Tutu című albumán. Ezt követően olyan világhírességekkel játszhatott együtt, mint Quincy Jones, Billy Cobham, Stephane Grappelli, Joe Zawinul, Herbie Hancock, Wayne Shorter, Marcus Miller, Jaco Pastorius, Toots Thielmans, Ron Carter, Roy Haynes és Omar Hakim. Számos projektet, együttest - Jazz Legends, Fusion, Urbanator, Urbanizer, UrbSymphony - hozott létre, illetve zenét szerzett, hangszereléseket készített számukra.

Urbaniak a Montreux-i Jazz Fesztivál Nagydíjának birtokosa, szerepelt a világ szinte minden jelentős jazzfesztiválján, többször fellépett a Carnegie Hallban, az Avery Fisher Hallban és más világhírű koncerttermekben, klubokban. Hosszú évek óta színházi és filmzenét is komponál, s világszerte több mint hatvan saját lemezt készített.

2007. november 14. 19:30 Művészetek Palotája - Fesztivál Színház (Budapest) - A Piotr Baron Quartet koncertje; km.: Piotr Baron (szoprán- és tenorszaxofon), James Newton (fuvola), Darek Oles (nagybőgő), Mark Ferber (dob)

2007. november 15. 19:30 Művészetek Palotája - Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem (Budapest) - A Michal Urbaniak Band koncertje; tagjai: Michal Urbaniak (hegedű), Larry Coryell (gitár), Victor Bailey (basszusgitár), Lenny White (dob)