A franciák Palermóból való kiverése a témája Verdi egyik legvéresebb operájának, amelyet most először mutatnak be a Magyar Állami Operaházban. Az 1282 húsvétján lezajlott drámai eseményeket - amikor is a lázadó helyiek lemészárolták a Palermóban tartózkodó kétezer fős francia állományt - Matthias von Stegmann német rendező viszi színre. A szinkronrendezőként is tevékenykedő szakember A szicíliai vecsernye című előadás sajtótájékoztatóján elmondta: "A koncepció sokszor egy olyan gondolatbeli váz, amire ráhúzzák az operát, de gyakran kiderül, hogy nem illik az adott műhöz. Én a darabot tekintem koncepciónak". Elárulta: a darab egyáltalán nem könnyű a rendező szempontjából, hiszen dramaturgiailag nincs száz százalékig lecsiszolva. Szerinte a mai napig is minden politikai konfliktusban az egyéni sorsok alakulása az érdekes, ezért a négy főszereplő esetében is ez kerül középpontba, "ez adja az ütközéseket": a megszállás borzalmai az emberi tragédiákon keresztül jelennek meg. Az absztrakt díszletek között játszódó történet így az egyes szereplők érzelmeire épül.
Az előadás főbb szerepeiben négy olyan kiváló énekest láthatunk, hogy egy kis szerencsével ez egy "májusvégi ünnep" is lehet - utalt a produkciónak az Operában lezajlott Májusünneppel való kapcsolatára Kovács János karnagy. A karmester külön kiemelte Fokanov Anatolijnak azt a bravúrját, hogy csupán egy hónap alatt sajátította el Guido di Monforte szerepét - elődje kései visszalépése miatt. Az énekes elmondta: nagyon élvezi a közös munkát, és ez a feladat amiatt is különleges számára, mert ez a tizenharmadik Verdi-mű, amelyben szerepel.
Az Arrigo szerepében látható Fekete Attila egy jóízű, tökéletesen fűszerezett gulyásleveshez hasonlította A szicíliai vecsernyét, amely a megszokottnál talán nagyobb mennyiségű, és itt-ott igen rágós elemeket is tartalmaz: a tenor- és szopránszerep egyaránt nagy kihívás elé állítja a művészeket. A megjelent előadók elismerően nyilatkoztak a rendező munkájáról: Kovács János szerint Matthias von Stegmann "ízig-vérig rendező", egy olyan erős rendezői személyiség, aki egyúttal nagyon jól és empatikusan tud együttműködni a társulattal. Az előadás egyik fénypontjaként pedig az Elena hercegnőt alakító Sümegi Esztert említette, aki kivételes hangi adottságokkal tesz eleget a nehéz feladatnak.