Vetettem gyöngyöt

Zene

A népzene és a világzene iránt érdeklődők tudják, hogy az Etnofon Kiadó a kortárs, városi előadók munkái és a world music produkciók kiadása mellett tematikus művek, autentikus anyagok publikálására is vállalkozott, időnként pedig hiánypótló munkákat is közre ad. Idén a Zene Ünnepére, vagyis június 21-ére időzítette egy olyan válogatás piacra dobását, amelyre vélhetően sokan várnak a világzene kedvelői közül: Vetettem gyöngyöt címmel a world music magyarországi történetéről készült összeállítás 4 CD-n.

  A szerkesztők megjelölése szerint a kiadvány az 1972-2006-ig terjedő időszakban a tradicionális népzenétől az autonóm feldolgozásokon át az etnodzsesszig mindent végigpásztáz, amit ma a világzene kategóriájába szokás belepasszírozni. A kiadvány szerkesztője Kiss Ferenc, az Etnofon vezetője, aki több zenekar (Kolinda, Vízöntő, Etnofon Zenei Társulás) szerző-előadójaként testközelből ismeri a választott három és fél évtizedet, valamint Marton László Távolodó, a műfaj évtizedek óta értő tudósítója, kritikusa.
  A számok magukért beszélnek: a 4 CD-n 300 perc zene hallható több mint 60 trackben, köztük olyan felvételekkel, amelyek Magyarországon nem, csak Nyugat-Európában jelentek meg. A Vetettem gyöngyöt könyvformátumban jelenik meg negyven oldal magyar és angol nyelvű kísérőfüzettel, amelyet gazdag képillusztráció egészít ki. Érdemes tudni, hogy az anyag limitált példányban lát napvilágot.
  Akik pedig a gyűjteményben szerepelnek: a Kolinda, a Vízöntő, az Etnofon Zenei Társulás, a Makám, a Barbaro, a Vasmalom, a Muzsikás, a Téka, az Ökrös, a Ghymes, a Vujicsics, a Zsarátnok, a Kalyi Jag, az Ando Drom, Balogh Kálmán, Lajkó Félix, a Besh o droM, a Sebő együttes, a Kaláka együttes, Palya Bea, Lovász Irén, Hortobágyi László, Szabó Gábor, Dresch Dudás Mihály, a Rákfogó együttes és még sokan mások.
  A kiadványt a Hangvető terjeszti.