Világhírű mesterek, világhírű tanítványok

Zene

Várdai István

Várdai István világviszonylatban is letette névjegyét, amikor 2007 júniusában a komolyzene olimpiájának nevezett XIII. Nemzetközi Csajkovszkij-versenyen kategóriájában 212 jelentkező közül lett harmadik. A siker értékét jelzi, hogy a világ legrangosabb, négyévente Moszkvában rendezett komolyzenei megmérettetésén magyar induló még sosem ért el helyezést, döntőbe is a hatvanas években jutott legutóbb. "Várdai István különleges zseni. Elképesztő zenei kultúrával tud csellózni, ugyanakkor teljesen precíz. (...) Amelyik versenyen elindult, ott első díjat kapott." - jellemezte fiatal növendékét korábban Mező László.

A Liszt Ferenc Kamarazenekar éppen három hónap elteltével játszik újra a csellistával: 2007. november 14-én, a Zeneakadémia születésnapján ünnepelte 10 éves jubileumát az intézmény baráti köre, ebből az alkalomból az egyetem fiatal tehetségeivel kibővült együttes - a tiszteletbeli tanári ranggal kitüntetett koncertmester, Rolla János vezetésével - többek közt Várdai Istvánt kísérte.

Mostani fellépésüket szintén egy a zeneoktatásban meghatározó szerepet játszó magyar szerző műve vezeti fel. Weiner Leó 1908-tól fél évszázadon át képezte a hangszeres művészek nemzedékeit a Zeneakadémián - a világhírű magyar virtuózok csaknem kivétel nélkül az ő tanítványai voltak. Az újkori magyar zene egyik legkiválóbb képviselőjének Pasztorál, fantázia és fúga című műve a zeneszerző legegységesebb koncepciójú és hangzású vonószenekari darabja, divertimentói közül is kimagaslik. A koncert további részében C. Ph. Bach: A-dúr gordonkaversenye, és Schubert-Mahler: d-moll vonósnégyes A Halál és a leányka hangzik el.

2008. február 14. 19:30 Zeneakadémia Nagyterem (Budapest) - A Liszt Ferenc Kamarazenekar koncertje; Weiner: Pastoral fantázia és fúga; C. Ph. Bach: A-dúr gordonkaverseny; Schubert-Mahler: d-moll vonósnégyes "A Halál és a leányka"; km.: Várdai István (gordonka)