Wagner leghosszabb műve az Operaházban

Zene

(MTI) - "Mi ennek a szezonnak a bemutatóit örököltük, az egész műsorrendjét, műsortervét, de úgy döntöttünk a főzeneigazgató úrral, hogy A nürnbergi mesterdalnokokat mégis bemutatjuk. Nem biztos, ha az általunk elsőként tervezett szezonról lenne szó, akkor is szerepelt volna A nürnbergi mesterdalnokok az első, vagy a második év bemutatói között. Mindenesetre úgy gondolom, hogy jól döntöttünk" - mondta a sajtóértekezleten Hegyi Árpád Jutocsa, az Operaház főigazgatója.
Wagner leghosszabb, legnagyobb létszámot igénylő művét két, teljes szereposztásban tűzi műsorra az Operaház. A darab egyes jeleneteiben több mint kétszázan vannak a színpadon.
Az operát Vidnyánszky Attila érdemes művész rendezte, karmesterként az orosz Jurij Szimonov és a Kossuth-díjas Kovács János működik közre, a díszletet és a jelmezeket Alekszandr Belozub tervezte. Hans Sachs szerepében a német Friedmann Kunder és Gurbán Gyula lép majd a színpadra.
A bemutatóhoz kapcsolódó sajtótájékoztatón a rendező, a karmester és a főzeneigazgató is utalt az Operaházban jelenleg tapasztalható feszültségre. Vidnyánszky Attila elmondta: "nyilván nem szolgálta az Opera körül kialakult helyzet túlságosan a művet. Az emberek agya tele van bizonytalansággal, tele van az Opera körül kialakult botránnyal. Nyugalom kell az alkotáshoz, itt ez most nem volt".
A mű 15 év szünet után kerül vissza az Operaház repertoárjába, a Ring, a Parsifal és a Tannha:user mellé. Egy évadon belül a wagneri életmű kétharmadát mutatja be a színház.
A nürnbergi mesterdalnokokat először 1883-ban mutatták be Magyarországon a Nemzeti Színházban. Az Operaház pedig 1887. szeptember 6-án tűzte először műsorára. A mű eddig összesen közel háromszázszor csendült fel az Operában.