Zene a gépben

Zene


pintergyula_byinfobmchu.jpg
Pintér Gyula

Az elektronikus zene nem csak az utóbbi időszak technológiai robbanásának következménye. Már az időszámításunk előttről is vannak olyan berendezések és hangszerek, melyek automatizáltak voltak, emberi beavatkozás nélkül keltettek ilyen-olyan hangokat. Ilyen volt például a hydraulis. Számtalan feljegyzés és érdekesebbnél érdekesebb szerkezetek, zenedobozok, gépek, muzsikáló verklik teszik a történetet bámulatossá.

 
A februárban indult előadás-sorozat bemutatja, hogyan változtatta meg a számítógép a zene és a társművészetek nyelvét, viszonyát. Beszélnek a számítógépes zene létrehozásához szükséges elengedhetetlen technikai feltételekről, a zenei analízis új módszereiről. Ismertetik az elektroakusztikus és számítógépes zenében elterjedt hangszínek létrehozásához szükséges szoftvereket és technikákat. Hangátalakítás és -szintézis technikák realizálása, az additív, FM és a granuláris technikák elemzése, hangfelvétel, hanglejátszás, hangminták kezelése, loopok, pluginek alkalmazása a zenei folyamatokban - mind-mind terítékre kerül.
 
A dunaújvárosi Kortárs Művészeti Intézet Pincegalériájában megrendezendő április 9-i (17 óra) előadást Pintér Gyula és Szigeti István zeneszerzők tartják.