Anneke van Giersbergen és Danny Cavanagh koncertje Budapesten

Zene

(MTI) - Hogy mitől volt kultikus az Anneke énekével megbűvölt Gathering-hangzás és mitől kultikus a Danny Cavanagh énekével megemelt Anathema-hangzás? Mindkét banda esetében egy alapvetően gótikába hajló, szomorúan veretes rockzenét tudtak a hangjukkal és a puszta lényükkel kiemelni a szomorúságból és a körülmények dacára is derűbe hajlóvá avatni.
   
Anneke van Giersbergent amúgy nem túlzás a kortárs rockzene jó tündérének nevezni: amerre csak megfordult, s amihez csak a nevét és a hangját adta, abból csak varázslatos élmény született. Anneke tizenhárom év után távozott a Gatheringből, nem sokkal a kisfia születése után. A zenélést persze nem hagyta abba, sőt, családja mellett éppen saját, Agua de Annique nevű együttesére szeretett volna több időt szánni.
   

 Anneke van Giersbergen és Danny Cavanagh

Anneke egyébiránt azt a jó szokását is megőrizte, hogy különböző koprodukciókban vesz részt: feltűnt már az Ayreon vagy éppen a Napalm Death környékén, idén nyáron pedig magával Dewin Townsenddel stúdiózott együtt egy hétig, s a Devin Townsend Project ennek eredményeként megszületett Addicted című albuma jól mutatja, hogy ez az együttműködés a kanadai gitáros zseniben is tőle szokatlannak számítóan lírai hangulatokat tudott felszabadítani.

   
Ahogy Anneke, úgy Danny is vissza-visszatérő vendég Budapesten az együtteseivel: Annekét legutóbb a Sziget Nagyszínpadán lehetett látni, akkor még a Gathering frontembereként, Danny pedig legutóbb tavaly októberben, az Avalon Club színpadán kápráztatta el az Anathema híresen masszív hazai rajongótáborát. Danny szólóban is szinte hazajár Budapestre: a liverpooli muzsikus ilyenkor nem áll meg az Anathema életművének kimazsolázásánál, szívesen idézi meg a Pink Floyd, a Led Zeppelin, a Radiohead, a Depeche Mode vagy éppen az Iron Maiden repertoárját is.
   
Anneke és Danny programja a tervek szerint háromszor 45 perces lesz: először jön Anneke blokkja, aztán Danny szólóprodukciója, majd a fellépés közös része.
   
A két sztárvendég előtt pedig a Tanka Balázs vezette, egyre népszerűbb Turbo együttes is szerepel akusztikus műsorával. A Turbo amúgy az akusztikus terekből kilépve is szépen dübörög: a 2009-es Sziget fesztiválon az önálló Turbo-koncert mellett a zenekar részt vett a Zene a rasszizmus ellen elnevezésű koncertsorozaton. Mi több, az eseményre érkező angol Love Music Hate Racism allstars csapat is éppen a Turbót kérte fel vendégzenésznek a hazai zenekarok közül.