(MTI) - A 28. alkalommal megrendezett Zene ünnepén a komolyzenétől a sanzonon, az elektro- és jazzhangzásokon át a népzenéig programot kínáló rendezvények száma Franciaországban meghaladta a 15 ezret. A zenei programok több százezer embert vonzottak az Elysée-palota és a miniszterelnöki hivatal kertjétől a múzeumokon, börtönökön, kórházakon, bíróságokon át az amatőr fellépőkkel teli kávéházi teraszokig mindehová.
Az idén 120 országban megrendezett zenei fesztivál Párizsban igazi tömegrendezvénynek számít, amelynek biztosítására 2600 rendőrt mozgósítottak: a koncerttermek mellett a köztereken és utcákon délutántól hajnalig minden sarkot kisajátítottak maguknak a muzsikusok. Kerületenként közel ötszáz program várta az érdeklődőket.
A francia fővárosban a legnagyobb rendezvény, a boulogne-i erdőben felállított színpadon tartott ingyenes, harminc sztárt felvonultató szabadtéri koncert tízezreket vonzott, de több százan voltak kíváncsiak a Párizsi Magyar Intézet által meghívott két magyar együttes, az Egy Kiss Erzsi Zene és az Anorganik bemutatkozására is a kulturális központtal szembeni park szintén szabadtéri Magyar Színpadán.
A besorolhatatlan Egy Kiss Erzsi Zene első hallásra úgy tűnik, mintha tradicionális népzenét játszana, de valójában nem egyetlen nép zenéjét idézi, hanem az arab világtól a bluesig sokféle hatás kimutatható a dallamvilágában, amely a drum and bass-től a mondókákon, a balladisztikus meséken keresztül a sanzonok világáig ér, s Farkas Zoltán gitárosnak, Szerető Dániel basszusgitárosnak és Németh Csaba dobosnak köszönhetően a rockot is megidézi. Az érzelmekkel teli számokban a játékosság, a zenei ötletek, a szabad asszociációk, a humor nagy hangsúlyt kap. A Kiss Erzsi és Szandtner Anna énekesek által megszólaltatott képzeletbeli nyelv és a változatos zeneiség nagy sikert aratott a párizsi nézők körében.
Egy Kiss Erzsi Zene |
A másik magyar fellépő, az Anorganik a Zene ünnepén tartotta lemezbemutató koncertjét. A csapat vezetője, Deutsch Gábor a magyar elektronikus zene egyik úttörője. A house, a breakbeat, a drum and bass világában mozgó számai technikai tökéletességükről és összetettségükről váltak világszerte ismertté. Első albuma 2000-ben jelent meg Contrast címmel, majd elsősorban elektronikus producerként és hangmérnökként dolgozott. Számos válogatáslemezen megjelentek zenéi és sok remixben is közreműködött (Anima, Kispál és a Borz).
Legújabb, szerzői kiadásban megjelent lemezének munkálatai 2007 nyarán egy buzsáki tanyán kezdődtek, egy nyolchónapos ciprusi tartózkodáson folytatódtak, majd az elmúlt hetekben Budapesten fejeződtek be. A harmincas éveinek elején járó zenész Turning Thirty című munkája saját bevallása szerint a korábbiaknál "zene- és hallgatóbarátabb" igazi nyári hangulatú lemez, a borítót a szerző saját fotói illusztrálják. Az énekeseket - akik maguk írták az angol nyelvű számok szövegeit - Deutsch Gábor a My Space-n keresztül kizárólag zenei teljesítményük alapján válogatta. A párizsi bemutatón a dalokat Kása Juli adta elő. A magyarországi bemutatón azonban több énekes is fellép majd július 12-én Zamárdiban a Balaton Sound fesztiválon.
Deutsch Gábor tervei között szerepel a francia Space zenekar számainak remixelése. A hetvenes-nyolcvanas évek space disco stílusának egyik leghíresebb és mai napig népszerűségnek örvendő csapata jelenleg egy best of CD-t készít elő egy angol kiadóval, így nagy örömmel vették a magyar zenész ajánlatát. Az esetleges együttműködésről hétfőn kezdődnek a tárgyalások Párizsban.