Boogie ott lehet az Eurovíziós Dalfesztiválon - Oláh Ibolya viszont nem

Zene

Amióta nyilvánosságra került az Eurovíziós Dalfesztivál hazai döntőjébe jutott tizenötök listája, a zenészszakma azon része, amely kiesett a versenyből, felháborodik a döntésen. Harmincan adták be a pályázatukat a megjelölt határidőig, közülük választotta ki a Malek Miklós, Benkő László, Horgas Eszter és Lévai Balázs alkotta zsűri azokat, akik megmérettethetik magukat február 8-án.

A budapesti nemzeti döntőbe a következő előadók kerültek be: EZ ONE zenekar, Lola, Imre Zsuzsa, Vágó Zsuzsi-Mészáros Árpád Zsolt, Fiesta, Antal Zsuzsa & Fisher's Company, DURE, 21 gramm, Gál Csaba Boogie, Candis, Szekeres Adrien, Hoffmann Mónika, Szatmári Orsolya, Csézy és Pflum Orsolya. A kiszavazott művészek közt pedig olyan művészeket találunk, mint a Cotton Club Singers, Tóth Gabi, Dolhai Attila vagy Oláh Ibolya.

A Blikknek nyilatkozó zsűritagok azzal érvelnek, hogy az Eurovíziós Dalfesztivál elsősorban - mint az a nevéből is kiderül - nem az előadók, hanem a dalok versenye és a meghallgatott felvételek alapján különben sem tudták eldönteni (legalábbis az egyik megszólaltatott, Horgas Eszter fuvolaművész) melyik hang melyik énekeshez kapcsolódik, így a döntés személytelen volt.

Mint arról már korábban írtunk, az Eurovíziós Dalverseny szervezői úgy határoztak, hogy idén már két elődöntője lesz a nézők millióit a tévéképernyők elé szegező műsornak. A szabályváltozást az Európai Műsorszolgáltatók Szövetsége (EBU) televíziós bizottságának Veronában megtartott ötvenedik találkozóján léptettk életbe 2007-ben. Szerbia, azaz a vendéglátó ország, Franciaország, Németország, Spanyolország és Nagy-Britannia kivételével a résztvevőknek a két elődöntő valamelyikében kell kivívniuk a továbbjutást. Mint ismeretes, eddig az volt a rend, hogy az első tíz ország énekese automatikusan - elődöntős megmérettetés nélkül - léphet fel a következő évi döntőben. A tavalyi gálát követően azonban elszabadultak az indulatok; a túlnyomórészt Nyugat-Európából érkező kritikák felrótták, hogy a voksolásnál szó sincs az énektudás elismeréséről, egyszerűen egy olyan szimpátiaszavazási metódust alakítottak ki a szervezők, melyben leginkább a történelem, az aktuálpolitika és az ilyen-olyan függőségi viszonyok számítanak. Rengeteg panasz érkezett azzal kapcsolatban, hogy a volt jugoszláv tagköztársaságok és a korábbi Szovjetunió tagországai egymásnak nyomták a gombot, ezzel azt eredményezve, hogy az első tízben egyetlen nyugat-európai országnak sem jutott hely.