A kontinens 40 országából több mint egymillió énekest képviselő szervezet így összesen három regionális központot működtetne, terveik szerint Budapesten kívül Stockholmban és Barcelonában.
A majdan közhasznú társaság formájában működő Központ fő feladata a tervek szerint, hogy a hozzá tartozó országok kóruséletének szereplőivel erős kapcsolatokat hozzon létre és tartson fent, eseményeket szervezzen Magyarországon illetve a szomszédos országokban, európai rendezvények szervezéséhez kapcsolódó szervezéstechnikai és pénzügyi tanácsadást folytasson a térség kórusrendezvényeinek szervezői számára, szakértői hálózatot állítson fel, nemzetközi projekteket szervezzen és támogasson Magyarország különböző részein. Ezen felül aktív szerepet vállal uniós források felkutatásában, amelyek a jelentős újító kezdeményezések támogatását szolgálják a kórusélet területén.
A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma az Europa Cantat Közép-Kelet-Európai Központjának létrehozását és működését is támogatja, továbbá térítésmentesen irodát biztosít számára Budapest belvárosában. Két év múlva a Központ átköltözik a pomázi Teleki-kastélyba, ahol Európai Uniós támogatással már folyik a Magyar Kórusok Házának kialakítása.