Cabaret Medrano - Közép-európai bárzene balkáni ízzel

Zene


cabaretmedrano_babokkal_promo.jpg
Cabaret Medrano a cirkuszban
 
(MTI) - "A Cabaret Medrano név a híres és ma is létező Medrano cirkuszra utal, másrészt Picassóra, akit szintén megihletett a cirkusz világa, barátaival éveken át hetente eljárt a Medrano cirkuszba" - mondta Kamondy Imre.
   
Az énekes-szövegíró hét éven át, 1989-ig volt színész a kaposvári Csiky Gergely Színházban, majd 1993 és 2000 között az underground világába sorolható Vadsanzon zenekar frontembereként tevékenykedett. Tucatnyi filmben szerepelt, például Rózsa János Boszorkányszombatjában (1983) és Gothár Péter Idő van című mozijában (1985). A Cabaret Medrano 2001-ben alakult, hat évvel később adta ki első lemezét Éjszakai járat címmel.
   
Az együttes alapító tagja volt Kamondyn kívül Verebes György zongorista, akivel már a Vadsanzonban is együtt játszott, Horváth Gábor, a Balatonból ismert basszusgitáros, és a csapat nagyon fontos eleme a sok hangszeren játszó Darvas Bence is, aki a Pintér Béla Társulat előadásainak zeneszerzője. Szintén a Cabaret Medrano tagja Nemes János szaxofonos és Pfeiler Ferenc dobos.
   
Az új album dalait márciusban a Fővárosi Nagycirkuszban adták először elő egy táncosokat és bábosokat is szerepeltető műsorban.
   
"A színházi közeg, amelyet a múltból én hoztam, a jelenben pedig Bence képvisel, a kezdetektől rányomta a bélyegét a Cabaret Medrano zenéjére. Mindegy, hogy world musicnak, sanzonnak vagy alternatívnak nevezzük, a lényeg, hogy mindig ?dramaturgosan? gondolkodunk: a dalok kis történeteket mesélnek el" - fejtette ki a frontember.
   
Kérdésre válaszolva Kamondy Imre elmondta: elsősorban Bertolt Brecht és Viszockij dalszövegei voltak rá hatással, de érez rokonságot Nick Cave világával is; utóbbi leginkább a Csámpás című dalban érezhető, amely egy csavargóról szól, aki megfagy a Rózsák terén, miközben prostituáltak strichelnek a templom előtt.
   
"Bennem mindig volt egyfajta vágyódás olyan helyek iránt, ahol én igazából zenélni szeretnék. Olyasmire gondolok, amilyen a két háború közötti az orfeum vagy a kabarék világa lehetett. De ilyen találkozóhely volt a közelmúltban a Ráckert is, az erről szóló dalszöveget akkor írtam, amikor a hely még létezett. Korábban írtam egy másik kedvenc pesti helyemről, a Szimpláról is Casablanca címmel" - mondta.
   
Az új albumon Weöres Sándor, Radnóti Miklós és Ady Endre egy-egy versét is megzenésítették. Mint Kamondy megjegyezte, Radnóti Rímpárok holdas éjszakán című versére Nemes János szaxofonos eredetileg a Kosbor trió számára írt zenét, de a végeredmény (a dalcím Borzas Macskák lett) inkább a Cabaret Medranóhoz illett. Weöres Sándor Vásári népballada című versében (ebből lett a Plangár Csöpi című dal), amely két kültelki vagány és egy nő veszekedéséről szól egy vásárban, az énekes a Kusturica-féle balkáni, sírva vigadós világot érezte, Ady Endre Kocsi-út az éjszakában című költeménye pedig egy próbatermi improvizáció során lett dalszöveg.
   
A Cabaret Medrano különös világát az új lemezhez mellékelt füzetben Pascal Leeman húsz éve Magyarországon élő francia festőnek a párizsi Montmartre-ra emlékeztető, de Budapestet ábrázoló képei teszik teljessé.