Cenzúrázták, majd rábólintottak a Pogues karácsonyi dalára

Zene

Kirsty MacColl

A királynő beszéde, valamint a süti mellett már jó hosszú idő óta nincs karácsony Nagy-Britanniában az ír Pogues együttes és Kirsty MacColl közösen előadott nótája, a Fairytale of New York nélkül. Éppen ezért esett nagyon rosszul a briteknek, amikor megtudták, hogy az egy New Yorki-i ír bevándorló párocska marakodásáról szóló kedvencüket az angol közszolgálati rádió megcsonkította.

A VH1 által zsinórban háromszor (2004-2006) is minden idők legjobb karácsonyi slágerének megválasztott dal "vágott verzióját sugározzuk majd, ugyanis a szöveget a hallgatóság számos tagja sértőnek találhatja" - indokolta a döntést a Radio 1 vezetőségi ülését követően a BBC. A "Happy Christmas your arse, I pray God it's our last" ("Boldog karácsonyt, te barom, Istenhez fohászkodom, hogy ez legyen az utolsó alkalom") és ehhez hasonló, a megszokott csilingelős, száncsengős karácsonyi dalok hangzásától és mondanivalójától merőben eltérő, 1987-ben íródott nóta a "faggot" (köcsög) és "slut" (ringyó) szavak szerepeltetése miatt verte ki a biztosítékot a rádiónál.

Húsz év után a cenzori szerepet is magukra öltő szerkesztők végül kénytelenek voltak fejet hajtani a hallgatói akarat előtt és az inkriminált szövegtöredékkel együtt továbbjátszani az alkoholizmusról és drogozási szokásokról is szót ejtő szerzeményt. "Tudjuk, hogy a hallgatóink vannak annyira intelligensek, hogy különbséget tudjanak tenni a rosszindulatúság és a művészi szabadság között. Nem érezzük úgy, hogy a dalban bármi negatív szándék lenne a szavak használata mögött, ezért döntésünket visszavonjuk" - szól az adó december 18-i nyilatkozata.

Kirsty MacColl  2000-ben egy motorcsónak-balesetben elhunyt, így az édesanyja szólalt meg az ügyben, nevetségesnek titulálva a tilalmat, amihez még annyit tett hozzá, hogy aki nem látja, hogy a karakterek jellemükből fakadóan beszélnek így a Fairytale of New Yorkban, az egyszerűen vak. Ráadásul azért sem tud mit kezdeni a BBC Radio 1 döntésével, mert az önkényes és céltalan trágárság - amivel úton-útfélen találkozik az ember -, véleménye szerint sokkal felháborítóbb. A Pogues szóvivője elárulta, hogy az 1982-ben Shane MacGowan által gründolt banda jót kacagott az egészen.