Chris De Burgh a békéről énekel Iránban

Zene

Chris De Burgh

Az Iráni Iszlám Köztársaság nem arról híres, hogy tárt karokkal fogadná a nyugati zenészeket. A rendszer által dekadensnek minősített produkciók aláássák az állam értékeit, a hagyományos iszlám erkölcsöt, éppen ezért betiltásuk szükséges - szól az iráni érvelés. Mahmúd Ahmadinezsád elnök már csak azért is fontosnak tartja a szigorú szabályok betartatását, mert az utóbbi években azt lehetett tapasztalni, hogy a Khomeini ajatollah által már egyszer szigorú határok közé szorított nyugati kultúra - a rend őreinek árgus tekintete - ellenére visszaszivárgott Iránba. Az ördög megtestesülésének tekintett poplemezek, filmek, ruhák széles választékát kínálta a fekete piac, Teherán utcái pedig hiphoptól voltak hangosak. Egészen a múlt hónapig, amikor is a kormány bejelentette, hogy kampányba kezd az obszcénnek tartott műfaj ellen.

Ennek tudatában különösen érdekesen hangzik a Reuters minapi híre, mely szerint a huszonhatodik (!) nagylemezénél tartó Chris De Burgh-ot mégis szívesen látják. A Lady In Red című számával ismertté vált ír zenész lesz az első nyugati énekes, aki koncertet adhat Iránban az ország 1979-es forradalma óta. A cenzúrával előszeretettel élő Kulturális Minisztérium nemrég még azt is engedélyezte, hogy az ötvenkilenc éves zenész verseskötetét átültessék fárszira, ami azért mégsem olyan meglepő, ha De Burgh munkásságát nagyító alá helyezzük (figyelmen kívül hagyva mondjuk a Patricia The Stripper című számot).

Az érzelmektől túláradó, rózsaszín szoft-rock balladáival az irániak szívét is megfacsaró Chris De Burgh egy helyi popbandával, az Ariannal együtt koncertezik Teheránban 2008 nyarán. Sőt már egy közös dalt is rögzítettek, A Melody for Peace-t, azzal a céllal, hogy ország-világ előtt kifejezésre juttassák az iráni nép béke iránti vágyát. Az óriási érdeklődésre való tekintettel a kultúráért felelős tárca áldását adta, hogy egy tizenkétezer főt befogadni képes stadionban rendezzék meg a show-t.