Csík Zenekar: a külföldiekhez is szólni akarunk

Zene


szaboattila_kisstibor_sziget2012_dmoha20120806010.jpg
Szabó Attila, a Csík Zenekar prímása (b) és Kiss Tibi, a Quimby énekese a Csík Zenekar koncertjén
 
(MTI) "Nagyon sokfelé hívnak minket, ezért talán sokféle közönséget tudunk megszólítani a muzsikánkkal, legyen az színházi teremben vagy egy klubban. A mostani szabadtéri koncertünkön nyilván fiatalabb lesz a közönség, közöttük sok külföldi. Szép feladatot kaptunk az élettől, és be akarjuk bizonyítani, mit tudunk és hogyan" ? mondta Csík János.
    
Az autentikus népzenét magyar könnyűzenei feldolgozásokkal vegyítő csapat nyolc vendég, Kovács Kati, Hobo (Földes László), Bródy János, Ferenczi György, Lovasi András, Kiss Tibor (Quimby), Presser Gábor és Szörényi Levente közreműködésével szórakoztatta a fesztivál közönségét.
    
Eljátszották például az LGT És jött a doktor című dalának feldolgozását Presser Gáborral, és ennek refrénjében szerepel, hogy a zene, a zene, a zene kell. "Bár nyilván vannak nyelvi korlátok, igyekeztünk olyan sokszínűre hangszerelni a műsort, hogy autentikus népzene és rockfeldolgozás is legyen benne, meg sokféle hangszer, gyors és lassú számok" ? szögezte le.
    
A Csík Zenekar három órán át, egészen 23 óráig zenélt a nagyszínpadon. Csík János elmondta: a műsor szerkesztésénél figyelt arra, hogy kövessék a hagyományos rendet, amely szerint autentikus magyar népzenével köszönnek be. "Ezzel jelezzük, honnan is indultunk. Tudjuk, hogy milyen világban élünk, és mi adja a mai fiatalok szívének és lelkének lüktetését, de vannak olyan értékeink, amelyekről ők még nem hallottak. A külföldi fiatalok számára ez duplán érdekes lehet" ? fogalmazott Csík János.
    
Arra a kérdésre, hogy a Csík Zenekar most már marad-e a könnyűzenei feldolgozások mellett, Csík János azt mondta, a mostani koncert ebből a szempontból is mérföldkő számukra, és meg kell majd beszélniük, milyen úton mennek tovább. "Ez a feldolgozás dolog egyfajta misszió, de saját számokat is kellene írnunk, minél többet" ? tette hozzá Csík János.
   
A Csík Zenekar 1993-ban készítette el erdélyi és magyar népzenét tartalmazó első lemezét Boldog szomorú dal címmel. A 2005-ös albumon (Senki nem ért semmit) a felvidéki, békési és erdélyi muzsikák mellett három Kispál és a Borz-számot is feldolgoztak. A tavaly megjelent Lélekképek a Csík Zenekar nyolcadik stúdióalbuma.