A Danubia Szimfonikus Zenekar Alzheimer Világnapi koncertje

Zene

A Danubia Szimfonikus Zenekar több mint tíz éve működik Héja Domonkos művészeti vezető irányításával. Hazai és nemzetközi sikereik mögött tudatos és aprólékos szakmai munka áll.

A zenei sikereken túl a fiatal zenészek felelősséget éreznek környezetükért és feladatuknak tekintik, hogy a zene révén felhívják a figyelmet egy olyan, általuk kiemelkedően fontosnak tartott társadalmi problémára, mint az Alzheimer-kór.

Ennek alkalmából a Danubia Szimfonikus Zenekar 2004. szeptember 21-én, az Alzheimer Világnapon, a Zeneakadémián ad koncertet, a Feledékeny Emberek Hozzátartozóinak Társaságával együttműködve. A zenekar ezen az estén azért játszik, hogy segítse a magyarországi Alzheimer Társaság munkáját abban, hogy mind több ember ismerje fel a betegséget magát és hogy megszűnjenek az Alzheimer-kór körüli tévhitek és tabuk.

A zenekar fontosnak érzi, hogy felhívják a figyelmet a betegséggel kapcsolatos társadalmi összefogás szükségességére, ezúton segítséget nyújtva a betegek családtagjainak és környezetüknek.

A zenészek remélik, hogy a koncert a kellemes kikapcsolódáson túl az elgondolkodásra is lehetőséget teremt, valamint a figyelemfelkeltés révén egyre több érintett juthat fontos információkhoz és megfelelő kezeléshez.

További információ:

Danubia Szimfonikus Zenekar wpbr Hungária Kft.

Ács Péter Nagy Edina

tel./fax: 269 1178 telefon: 485-0210

www.danubiazenekar.hu fax:485-0211

HÁTTÉRINFORMÁCIÓ A ZENEKARRÓL

A Danubia Szimfonikus Zenekart 1993-ban - az akkor még a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola növendéke - Héja Domonkos alapította, tagjai szintén ezen iskola diákjai közül kerültek ki. A zenekarnak mai napig vezető karmestere és művészeti vezetője Héja Domonkos, akit 2003-ban Liszt díjjal tüntettek ki.

A zenekar megalakítása után tudatos és aprólékos szakmai műhelymunka vette kezdetét, és ennek eredményeképpen az eredetileg alkalmi társulás állandó zenekarrá nőtte ki magát, melyet az általuk képviselt magas színvonalon túl az is különlegessé tesz, hogy tagjait szoros baráti kötelék is összefűzi.

Az immár 11 éve együttjátszó fiatalokat olyan kiváló karmesterek dirigálták és segítették a kezdetektől, mint Kobayasi Ken Ichiro és Jurij Szimonov. Az évek során több más világhírű karmesterrel volt szerencséjük együtt dolgozni. Vezényelte őket Lukács Ervin, Kocsis Zoltán, Vásáry Tamás, Izaki Masahiro, Rico Saccani, Rodolfo Fisher, Wolfgang Gönnenwein, Jean-Bernard Pommier, Ivan Angelov és Sir Neville Marriner.

Az általuk kísért szólisták között olyan nevek szerepelnek, mint Marton Éva operaénekesnő, Rost Andrea operaénekesnő, Ránki Dezső zongoraművész, Szabadi Vilmos hegedűművész, Jandó Jenő zongoraművész, Számos fiatal művésszel is muzsikáltak együtt, többek között : Kelemen Barnabással, Fenyő Lászlóval, Nemes Balázzsal, Bogányi Gergellyel.

1997-ben indítottak bérleti sorozatot a Zeneakadémián, megkezdve ezzel törzsközönségük építését. Napjainkban koncertjeiket állandó teltház előtt adják. 2002-ben indítottak kamarazenei koncertsorozatot a Csengery utcai Fáklya klubban. Rendszeres résztvevői a Budapesti Tavaszi Fesztiválnak és a Zempléni Művészeti Napoknak.

A Danubia Szimfonikus Zenekar 2001-ben elnyerte a megtisztelő ?Nemzeti Ifjúsági Zenekar? címet. Tavaly jelent meg első lemezük, Táncok (Magyarországról) címmel a Warner Music kiadásában.

A Danubia Szimfonikus Zenekar játszott Mádl Ferenc köztársasági elnök beiktatásán és a Szent Korona ünnepélyes parlamenti elhelyezésekor. Hálakoncertjükkel ők képviselhették Magyarországot a Vatikánban Őszentsége, II. János Pál pápa előtt.

1997 óta folyamatosan járják a világot. Többször jártak Spanyolországban, Németországban, Franciaországban, Olaszországban. Visszajáró résztvevői a ludwigsburgi, milánói, hannoveri, zürichi és berlini zenei fesztiváloknak. A repertoár kialakításánál a klasszikus művek mellett ritkán játszott zeneszerzők darabjaira is nagy hangsúlyt fektettek. Magyar kortárs zene is szerepel koncertjeiken. Megrendelésükre már több új zenekari mű született.

Néhány a legutóbbi fellépések közül:

2004-ben a Danubia Szimfónikus Zenekar képviselte Magyarországot az Europamusicale németországi koncertjein.

Ők adták a Zempléni Fesztivál nyitóhangversenyét, játszottak a Tihanyi Szabadtéri Színpadon.

A 2004-2005-ös bérleti évad első hangversenyén, szeptember 21-én az Alzheimer Alapítvánnyal együttműködve, jótékonysági koncertet adnak a Zeneakadémián. Ez év októberében pedig Franciaországban, a Lisztomanias nevű, Liszt Ferenc emlékére rendezett fesztiválon, a nyitóhangversenyen képviselik hazánkat Bogányi Gergely zongoraművésszel együtt.