Egy pacifista bocsánatot présel ki Paul McCartneyból

Zene

Ha van olyan muzsikus, aki egy város ezerféle identitásából összeálló képet próbálja meg lefordítani a zene nyelvére, és korongjain kísérletet tesz annak bemutatására, miként formálódik az általa kiválasztott terep a különböző történések hatására, akkor az az indiai származású, de Nagy-Britanniában felnőtt Nitin Sawhney. Munkálkodásának táptalaja a multikulturalizmusáról híres London, a 2005. július 7-i bombamerényletek óta, jelenleg pedig a késeléses gyilkosságok miatt az "idegenekre" kissé sandán tekintő világváros.
 

NitinSawhney_2.jpg
Nitin Sawhney

A számtalan hangszerrel jó barátságot ápoló, lemezlovaskodó, másoknak remixeket fabrikáló 44 éves Sawhney ősszel megjelenő új nagylemezén ezt a megváltozott közhangulatot szeretné nyakon csípni, egy picurkát megrázni honfitársait, hogy ébredjenek a dermedtségből, és ahogy korábbi anyagain már megszokhattuk, hangot adni az emberekbe vetett bizalmának.

 
Az aktív társadalmi munkát folytató zenész társakat is talált újabb "humanista-projektjének"; többen ismerősek lehetnek a régebbi albumokról, a 15 évvel ezelőtt kijött Migrationről, a Displacing the Priestről, a karrierje eddigi csúcspontját jelentő, a nukleáris fegyverkezés ellen felszólaló, Beyond Skinről, a Prophesyről, netalán a Humanről vagy a 2005-ös Philtreről.
 
Az indiai hatásokat flamenco dallamokkal, a jazz, hip hop jegyeket drum and bass ütemekkel körbebástyázó Sawhney London Undersound című lemezére meghívta Tina Gracet (October Daze, Transmission), a bollywod-i filmzenék csillagát, Reena Bhardwajt (Ek Jaan), a magukat csak a jipjop flamenkillo-ként kategorizáló, az energiától szinte szétrobbanó Ojos De Brujo együttest (Shadowland), a májusban Debrecenben koncertezett, Anoushka Shankart (Charu Keshi Rain), Ravi Shankar lányát. De feltűnik az októberben megjelenő anyagon Imogen Heap Grammy-díjas angol énekes, a rövid életű Frou Frou együttes hölgy tagja, illetve Faheem Mazhar.
 
A világsajtó mégsem a fentiekben leírtak miatt foglalkozik mostanság aránylag gyakran a koronggal. A nagy érdeklődés Paul McCartneynak köszönhető, aki a My Soul című dallal szerepel a London Undersoundon. Ez még önmagában nem is lenne csámcsogásra érdemes, de mint nemrég kiderült, egy szerelmes nótáról van szó, amelyben az egykori Beatles-tag gyöngéd szavak kíséretében fordul korábbi feleségéhez, ahhoz a Heather Millshoz, akivel válásukkor a világ előtt kölcsönösen szétcincálták egymást. Ehhez képest a lassan induló, majd a közepére tört ütemekkel felpörgetett dalban a szerző elmondja, hogyan segítette őt Heather azokban a sötét napokban, amikor első neje, Linda elhunyt, ő pedig nem tudta magát túltenni a bánaton.
 
"Régóta ismerem múltad titkait" - szól a szerzemény egyik sora, feltehetően arra utalva, hogy McCartney talán segíthetett volna túllépni Heather szenvedéssel teli múltján, ha egyáltalán tudott volna arról. Mint ismeretes a pár válása után a Heatherről korábban készült aktképek bukkantak fel a sajtóban.