Elhunyt Robert Moog, a szintetizátor feltalálója

Zene

Az 1934-ben New York-ban született Robert A. Moog éppen negyven évvel ezelőtt találta fel az azóta óriási karriert befutott elektronikus billentyűs hangszert, a szintetizátor első modern változatát.

Neve éppúgy összefonódott a szintetizátorokkal, mint Les Paulé az elektromos gitárokkal. 2001-ben a zene Nobel-díjának is nevezett Polar-díjjal tüntették ki.

A mérnöki fizikából a Cornell egyetemen PhD-fokozatot szerző Moog Herbert Deutsch zeneszerzővel együtt 1964-ben fejlesztette ki első árammal működő szintetizátorát, s az év végére az R.A. Moog cég már piacra is dobta az első legyártott darabokat.

Abban az időben már kapható volt ugyan több más szintetizátortípus is, ám a Moog-féle kiemelkedett közülük kis méretével és súlyával, ráadásul forgatható is volt.

Moog akkor került igazán rivaldafénybe, amikor megjelent Wendy Carlos később három Grammy-díjjal is elismert albuma, a Switched-On Bach, melyen az 1939-ben született zeneszerző Bach kompozíciókat interpretál Moog szintetizátorán. A Doors, a Grateful Dead, a Rolling Stones, de a Beatles is a felhasználók közt volt.

Olyan zenészek tisztelegtek a feltaláló előtt, mint Brian Eno, Frank Zappa, a The Cure, Fatboy Slim, a Stereolab, vagy Keith Emerson. A 2004-ben első alkalommal megrendezett Moogfest szervezője, Charles Carlini a következőket nyilatkozta a zene forradalmasítójáról: "Neki köszönhetjük, hogy az elektronikus zene eljutott a tömegekhez és megváltoztatta a zenéhez való hozzáállásunkat".