Énekesek a vásznon

Zene

A BBC jelentése szerint az amerikai énekesnő a Hong Kong-i születésű rendező, Wong Kar-wai My Blueberry Nights című, első angol nyelvű filmjében debütál a vásznon. Azt viszont egyelőre nem tudni, hogy Ravi Shankar indiai muzsikus lánya kit alakít majd a Szerelemre hangolva direktorának új mozijában, aki egyébként - mint arról már beszámoltunk - a közeljövőben három produkcióval is jelentkezi.

Nemcsak az első, Come Away With Me című albumával nyolc Grammy-díjat nyert Norah Jones tesz egy kis kitérőt a mozi világába, hanem Lenny Kravitz is - legalábbis a Production Weekly jelentése szerint. Az Iced című produkcióban Kravitz mi mást alakíthatna, mint egy zenészt, aki a drog bűvöletébe esik.

Norah Jones 1979. március 30-án született New Yorkban. Korán megmutatkozott zenei tehetsége: 5 évesen templomi kórustag, 7 évesen zongorázni tanul, az általános iskola felső tagozatában pedig alt-szaxofonon próbálkozik. Saját bevallása szerint gyerekkorában nagy hatást gyakoroltak rá a rádióban hallott "oldies" zenei műsorok és édesanyja lemezgyűjteménye - írja a sztárról a danubius.hu.

Norah első koncertjét 16. születésnapján adta egy ifjú tehetségeknek teret adó kávézóban. Később 1996-ban elnyerte a gimnáziumban rendezett Down Beat Student Music Awards-on a Legjobb Jazzénekes és a Legjobb Saját Szerzemény díját, majd egy évvel ez után újra megkapta a legjobb jazzénekesnek járó elismerést egy tanulóknak rendezett versenyen. Ekkoriban egy Laszlo elnevezésű bandában énekelt, amit ő maga "komor jazzes rocknak" nevezett. Érettségi után a zenei képzéseiről elhíresült dél-texasi egyetem jazz-zongorista szakára felvételizett.

1999 decemberében Norah Jones a funk-fusion stílusban játszó Wax Poeticban tűnt fel. Pár hónap múlva saját zenekart alapított elismert jazz-zenészekkel: Jesse Harris, Lee Alexander, és Dan Rieser, akikkel később szólóalbumát is rögzítette. Ezzel a felállással 2000 októberére elkészített néhány demo anyagot, amit elküldtek a Blue Note kiadónak, ami 2001-ben szerződést ajánlott az énekesnőnek. Ezt követően Norah két szám erejéig - More Than This, Day Is Done - vendégszerepelt Charlie Hunter gitáros albumán, és rendszeresen fellépett Hunter zenekarával.

Saját, Come Away With Me című albumán 2001 májusában kezdett dolgozni a woodstocki Bearswille stúdióban. A 2002 februárjában kijött korong nyolc Grammy-díjat hozott az énekesnőnek. Második lemeze, a jazzes, popos Feels Like Home múlt évben került az amerikai toplisták élére.

Lenny Kravitz a kilencvenes évek egyik legváltozatosabb és legtermékenyebb előadója: saját maga és világsztárok számára is a legkülönfélébb stílusokban szerzett dalokat. Szinte minden hangszeren játszik, gitározik, zongorázik, dobol és énekel. Az MTV nézői megszavazták már a legszexisebb énekesnek, de a legrosszabbul öltözött sztárnak is.

1964. május 26-án született New Yorkban, de gyerekkorát Los Angelesben töltötte. Legnagyobb példaképnek Prince-t tekintette, és kezdetben hasonló stílusban, Romeo Blue művésznéven akart befutni. A kék kontaktlencsés Prince-utánzat azonban nem kapott lemezszerződést - írja a danubius.hu.

A nyolcvanas évek második felében Lenny New Yorkba költözött, hogy ott próbáljon szerencsét. Itt ismerkedett meg Lisa Bonet színésznővel, akit később feleségül is vett. Ebben az időszakban Prince helyett inkább a klasszikus rock és a funky vonzotta, és olyan előadók coltak rá hatással, mint Jimi Hendrix, a Led Zeppelin, Curtis Mayfield és a Beatles. Henry Hirsch hangmérnökkel kötött barátsága révén szerződést kapott a Virgin Records kiadónál, így jelent meg debütáló lemeze Let Love Rule címmel 1989-ben.

Annak ellenére, hogy nevét szinte még senki sem ismerte, a korong meglepő sikereket ért el. Bár a kritikusok bírálták "retro" kinézete miatt, Lenny sajátos megjelenésével és erőteljes hangzásával a kilencvenes évek kultikus figurája lett. Ekkoriban írta meg Madonna számára a Justify My Love című dalt.

Második nagylemeze Mama Said címmel látott napvilágot 1991-ben. A korong túlszárnyalta elődje sikereit, de Kravitz számára mégsem alakult jól a kilencvenes évek első fele: felesége elvált tőle. Harmadik, egyben legnépszerűbb nagylemeze 1993-ban jelent meg Are You Gonna Go My Way címmel, és meghozta számára a világhírnevet. A címadó dal azóta már rockhimnusszá avanzsálódott, és a hozzá kapcsolódó klip az év legtöbbet játszott videója volt - jelentette a Danubius Online.

Negyedik stúdióalbuma, az 1995-ös Circus a kritikusok és a rajongók számára is csalódást okozott. Három éves hullámvölgy után 1998-ban az 5 című lemezzel tért vissza, melyen új, elektronikus hangzásvilággal próbálkozott. Bár a nagylemez nem ért el átütő sikert, a Fly Away című dal majdnem egy éven át vezette a slágerlistákat. A dal népszerűségét meglovagolva a Virgin 1999-ben újra kiadta a lemezt, kiegészítve az American Woman című feldolgozással, ami egyben az első Austin Powers filmzenén is szerepelt. A 2000-es válogatáslemezt 2001-ben a Lenny című stúdióalbum követte. 1999 és 2002 között zsinórban nyerte a Grammy-díjakat a legjobb férfi rock előadó kategóriában, és 2003-ban is jelölést kapott. Közben Kravitz olyan sztároknak írt dalokat, mint az Aerosmith és Mick Jagger.

Saját dalaival 2003-ban vonult stúdióba, hogy felvegye hetedik nagylemezét. A Baptism 2004 májusában látott napvilágot, ami Lenny saját bevallása szerint ideális keretbe zárja az elmúlt tizenöt év zenei pályafutását.