Frankie Látó és a Zene Ünnepe Párizsban

Zene

A franciaországi brazil kulturális év tiszteletére az idén latin-amerikai rézfúvós zenekar játéka szolgált nyitányként a kulturális minisztérium 2005-ös Zene Ünnepét (június 21.) beharangozó rendezvényén. A francia kulturális minisztérium az idén az amatőr zenészek és zeneszeretők támogatását tűzte ki a Zene Ünnepének témájaként, hiszen, amint azt Renaud Donnedieu de Vabres elmondta, Franciaországban mintegy 5 millióra tehető az amatőr zenészek száma gall földön és minden második, 15 évnél idősebb francia vett már részt legalább életében egyszer valamilyen zenei formációban.

A Zene Ünnepét az idén 24. alkalommal rendezik meg Franciaországban. A Zene Ünnepének alapgondolata ? melyet Jack Lang kezdeményezett francia földön, s azóta a világ számos más országában, köztük a kilencvenes évek óta hazánkban is megrendeznek ? egyszerű: egy napra a zenét ünnepli az egész ország, a zenebarátok ingyenes koncertek ezreiből válogathatnak a legmeglepőbb helyszínek ? múzeumok, terek, kulturális intézmények, minisztériumok belső, máskor zárt kertjei, parkok közül válogatva. A zene minden műfaját megtalálhatják e gazdag kínálatban a zene szerelmesei, melyről számos rádió és tévé is tudósít.

A Párizsi Magyar Intézet, mely évek óta aktív részese a Zene Ünnepe eseményeinek, az idén ? a Szeged Város Hónapja jegyében ? a szegedi születésű Frankie Látót és dzsessz-rock zenekarát, a Full Playbacket várja a Zene Ünnepére.

Frankie Látó (azaz Látó Ferenc) magyarországi klasszikus zenei tanulmányai után 1989-91 között a franciaországi Boulogne-ban mélyítette tovább ismereteit, majd 1991 és 1994 között a neves francia dzsesszhegedűs, Didier Lockwood keze alatt sajátította el mesterétől a szakma csínját-bínját. Később visszatért Magyarországra, ahol azóta több zenekarban játszott már. Virtuóz és eredeti hegedűjátékában az Old School Swing hagyományait ötvözi a modern dzsesszel.

A Full Playback tagjai ismert és elismert résztvevői a magyar dzsessz-életnek. Banai Szilárd dobos nemcsak zenészként, de tanárként is igen keresett a fiatalok körében. Szappanos Györgyöt ma az egyik legjobb basszusgitárosként tartják számon zenei berkekben Magyarországon, 1999-ben el is nyerte az ?év legjobb basszusgitárosa? címet. A zongorista-billentyűs Kovács Gábor ugyancsak rendszeres tagja a legizgalmasabb hazai jam session-öknek.

A franciaországi Zene Ünnepe részletes programja megtalálható honlapjukon.