Göncölszekeret hallani a múzeumok éjszakáján

Zene

 
(MTI) - A Göncölszekér pénteken 21 órától a Néprajzi Múzeumban, majd éjfél után negyedórával a Budapesti Műszaki Egyetem könyvtárában játszik.
    
Baló András Márton, a zenekar vezetője elmondta: már dolgoztak egy ideje a lemez anyagán, amikor menet közben megállapodtak a Gryllus Kiadóval. Utóbbi vezetője, Gryllus Dániel javaslatára az énekszólamokat újra felvették.
    
A Göncölszekér évekkel ezelőtt hobbizenekarként indult, a régi Kaláka-rajongó Baló András Márton kezdeményezésére. A verseket megzenésítő csapat 2008-ban készített egy négyszámos maxi CD-t, amelyet szerzői kiadásban jelentetett meg. Ezután két tag külföldre távozott, majd egyikük hazatért, így alakult ki tavaly nyárra a mostani felállás: Baló András Márton (ének, mandolin, bendzsó, harmonika, harangjáték), Barthó Zoltán (ének, basszusgitár), Erdősi Péter (ének, gitár, ukulele) és Fekete Dániel (ének, furulya, koncertina).
    
A formáció hangzásában, műfaji sokszínűségében, vokális lehetőségeiben egyaránt a nagy elődöt, a Kalákát idézi. "Nagyra tartjuk a Kaláka által teremtett versmegzenésítő iskolát, mozgalmat, ugyanakkor mi a kortárs, és ezen belül is a fiatal, 30-40 éves költők munkásságára összpontosítunk, elsősorban azért, mert ennek a korosztálynak a műveit ritkán zenésítik meg. Ráadásul gyakran hallani, hogy a mai versek absztraktak, elvontak, holott ez egyáltalán nincs így, sőt, a maiak ugyanúgy visszanyúlnak a hagyományokhoz formailag is" - fejtette ki Baló András Márton.
    
A lemezen szerepel például a 39 éves Kemény István A titkos élet című versének, vagy a nála csupán két évvel idősebb Kossuth-díjas erdélyi költő, Kovács András Ferenc két munkájának megzenésítése, illetve a legfiatalabb, Tóth Krisztina Visszhang című munkájának átdolgozása. (Tóth Krisztina egy másik verse a Tolcsvay László által írt zenével Koncz Zsuzsa tavalyi lemezén szerepelt.)
    
A "klasszikus" magyar költőket mások mellett Petri György, Ladányi Mihály és Áprily Lajos képviseli a CD-n, a külföldi szerzőket pedig olyan XX. századi nevek, mint a brit James Fenton, az orosz Oszip Mandelstam, a sztálini diktatúra áldozata, a francia Jules Supervielle vagy az olasz Salvatore Quasimodo.
    
"A kiválasztott költők által képviselt városi hangulatot akarjuk visszaadni zenéinkkel, az általunk használt harmonika és a bendzsó is segítséget jelent a jazzesebb, sanzonosabb 'svunghoz'. Van, ami eleve adott, hiszen Kántor Péter Kikötő blues című verséhez nyilván nem írhattunk más zenét, csak bluesosat" - jegyezte meg a zenekarvezető.
    
A Göncölszekér repertoárján mintegy nyolcvan dal szerepel, ez folyamatosan alakul, ahogy egyre több fiatal kortárs költő megzenésített verse kerül bele. Baló András Márton elmondta, hogy szeretnének közös fellépéseket, irodalmi esteket költőkkel, ahogy Kovács András Ferenc áprilisban megjelent, Bohócöröklét című kötetének bemutatóján már közreműködtek.