A Grammy-gála is a Golden Globe sorsára jut?

Zene

Alicia Keys

A Golden Globe után a február 10-re tervezett Grammy-díjátadó is veszélybe kerülhet, ha nem tudnak időben megegyezni a forgatókönyvírók és a gála szervezői. A Hangrögzítő Művészetek Akadémiájának (National Academy of Recording Arts and Sciences) vezetői a múlt hét végén arról győzködték az írókat képviselő Writers Guild Of America illetékeseit, hogy legyenek szívesek ne gördítsenek akadályt a nagyszabásúra tervezett ötvenedik Grammy-díjátadó elé és kíméljék meg őket attól, hogy a Golden Globe-hoz hasonlóan egy kínos sajtótájékoztatón kelljen bejelenteni a győzteseket. A WGA szóvivőjének nyilatkozata nem kecsegtet sok jóval: "Nem fogadnék a sztrájk felfüggesztésére, mint ahogy azt sem látjuk szívesen, ha nem becsülik meg az előadókat." Magyarán nem kapják meg a nekik járó pénzt. Az Akadémia természetesen nem hátrál, és egyebek közt azzal érvvel, hogy az est folyamán befolyt összeg szinte teljes egészében olyan egyesületek, alapítványok folyószámláját gazdagítja, melyek értékes programokkal színesítik a zenei közéletet. Ezeket a szervezeteket pedig nem hagyhatja cserben a testület.

Nem úgy, mint a zenészek az Akadémiát. Pontosabban azok a művészek, akik nemcsak a színpadon nyújtanak kiemelkedőt, de tehetségüket (vagy éppen tehetségtelenségüket) olykor a vásznon is megcsillantják. A színészek egyik szakszervezete, a Golden Globe bojkottálásában is jeleskedő Screen Actors Guild máris bejelentette, hogy teljes mellszélességgel kiáll az írók mellett. A SAG pedig tagjai közt tudja például azt a Beyoncét, Justin Timberlake-et, Alicia Keyst, Jack White-ot, Jon Bon Jovit, akik esélyesei az idei Grammynek. Szintén az írók melletti szimpátiáját fejezte ki két, zenészeket is tömörítő szervezet, az Amerikai Zenészek Szövetsége (American Federation of Musicians) és az Amerikai Televíziós és Rádiós Előadók Szövetsége (American Federation of Television and Radio Artists).

De mégis, hogyan tudják érdemben befolyásolni az írók a Grammy-díjátadót? Ennek két módja is van: 1. ugyanúgy, mint a filmvilág legjelentősebb eseményein, a Golden Globe-on és az Oscar-on, ők írják a felkonferáló, díjátadó - egyébként nem túl bonyolult - szövegeket, 2. a gálának helyet biztosító Los Angeles-i Staples Center köré sztrájkőrséget szerveznek, amin a., fizikailag ugyan lehetséges, de kínos áttörni, b., néhány művész esetében ez egyet jelentene saját politikai meggyőződésének a megtagadásával. Az egyes ponthoz még az is hozzátartozik, hogy mivel idén jubileumi gáláról van szó, a szervezők a Grammy történetét felidéző betétekkel szeretnének élménydúsabbá tenni a műsort. Ezek megalkotása viszont írók nélkül nem megy.