Helloween zúzda a Pecsában

Zene

Kai Hansen, Michael Weikath, Markus Grosskopf, és Ingo Schwichtenberg nevű urak stílust teremtettek a Walls Of Jericho (1985), valamint a két Keeper Of The Seven Keys (1987 és 1988) lemezükkel. Közben csatlakozott hozzájuk a fantasztikus hangi adottságokkal megáldott Michael Kiske, és átvette az énekesi feladatkört Kai Hansen-től. Hansen nem sokra rá elhagyta a zeneakart, és megalapította a szintén nagyon sikeres Gamma Ray nevű bandát. A Helloween-be Roland Grapow érkezett a kilépéssel megüresedett gitárosi posztra, ám a lemezkiadóval kapcsolatos konfliktusok megakasztották a zenekar szekerét.

Hosszas csatározások után 1991-ben jelenhetett meg a következő album, Pink Bubbles Go Ape néven. A lemez jó eladási mutatókat produkált, de már közelébe sem ért az első három klasszikusnak. Az egyre tornyosuló személyes és kiadóhoz kötődő problémák az 1993-as Chamelon album minőségén és elfogadottságán is meglátszottak. A legtöbb rajongó elpártolt a csapattól, a Helloween a szétesés szélére került. Ám Kiske és Schwichtenberg 1994-es kirúgása, valamint Andi Deris és Uli Kusch érkezése megszilárdította a csapatot, és a következő Master Of The Rings (1994), The Time Of The Oath (1996), Better Than Raw (1998) lemezekkel, sikerült újra talpraállítani a zenekart.

Ezek az albumok jó visszhangot kaptak, ám a 2000-es The Dark Ride újra meglepetést hozott. Mélyre hangolt gitárok, sötét hangulat - megint csak nem a Helloween-re jellemző jegyek. Meg is lett a böjtje, mert ez a lemez még rosszabbul fogyott, mint a Chamelon, pedig már a Nuclear Blast-nél jelent meg.

A fogadtatás újabb változtatásokra ösztökélte a zenekart, Michael Weikath kitette az utolsó lemez irányvonalát forszírozó Grapow-t és Kusch-t, és némi keresgélés után Sascha Gerstner-t és Stefan Schwartzmann-t hozta a bandába. Velük készült a Rabbit Don't Come Easy album 2003-ban, amellyel sikerült nagyjából visszahozni az igazi Helloween hangulatot, és zenei megoldásokat. A nagymértékű turnézás ismét visszahozta a csapat presztízsét, 2005-ben pedig (enyhén szólva is hatásvadász módon) Keeper Of The Seven Keys - The Legacy néven megjelent a legújabb Helloween album, amelyet ismét turné követ. Ennek során Magyarországra is eljut a csapat, 2003 után újra. Akkor remekül sikerült a nyulas lemez bemutatása, ezúttal pedig bebizonyíthatják, hogy a The Legacy alcímű album valóban méltó-e a Keeper lemezek kultuszához.

A koncertet két nagy hazai reménység fogja beizzítani. A Wisdom négyszámos EP-je maximálisan meggyőzte a közvéleményt, hogy a banda a műfaji korlátokon belül, de igen magas színvonalon űzi a heavy metalt. Első teljes nagylemezük elkészülése már a célegyenesben van, erről is fognak némi ízelítőt adni a Helloween előtt. A másik fellépő a Tűzmadár, akik szinte a semmiből robbantak be a köztudatba Jégkorszak című bemutatkozó albumukkal, és az élő fellépések is bebizonyították, hogy tehetséges, igényes bandával állunk szemben.

Akárcsak három évvel ezelőtt, ma ismét a Petőfi Csarnok biztosít helyet a Helloween és előzenekarai fellépésének.