Hortobágyi László and Gáyan Uttejak Orchestra

Zene

Számos zenei jelzővel illették már Hortobágyi László, és az általa létrehozott, illetve feltámasztott Gáyán Uttejak Orchestra műveit, de a legtalálóbb talán a XXI. századi kamarazene fogalma lenne.

Egy olyan zenéé, amely az Európán kívüli magas kultúrák zenei hagyományait ötvözi egy lehetséges, de eddig meg nem valósult igazi világzene megteremtésének céljával.

Az együttes futurisztikus zenei kompozíciói ? több mint 50 kiadott lemez/CD ? különböző nemzetközi és magyar kiadók gondozásában kerültek publikálásra. Számtalan díjat nyertek már itthon és világszerte (Spanyolország, Franciaország stb.) egyaránt. Előadásaikon a tradicionális hindu-mohamedán és a klasszikus észak-indiai zenei világok eredeti hangszereléssel és élő elektronikai vezérléssel, érdekes hangszintézisben szólalnak meg. Miután pár évvel ezelőtt megszakadt munkakapcsolatuk a Suns of Arqua zenekarral, Hortobágyi László az elmúlt éveket a Gáyan Uttejak Society újjászervezésével töltötte, melynek reinkarnációja hosszú idő után, az Intro fesztivál nyitókoncertjeként mutatkozik be először november 30-án a Jövő házában.

A méltán elismert zenész, művész 1950-ben született Budapesten. A zenetudományi, képzőművészeti és indológiai tanulmányai mellett néhány magyarországi orgona tervezésében és felépítésében is közreműködik ? írja a Bahia Music.
1967-től folyamatosan szervez expedíciókat elsősorban Észak-India területeire, helyszíni hangfelvételek készítése, filológiai források felkutatása, könyvtárak, archívumok, hangtárak átfésülése illetve a helyi zenei gyakorlat elsajátítása céljából. Egyebek mellett rudra-vina, sitar, surbahar, tabla hangszeres képzésben részesült.

A V.N.Bhatkhande vezetése alatt 1884-1917-ig működő hindu-mohamedán zenetársaság nyomán 1980-ban megalapítja a "Gayan Uttejak Society"-t (Magyarországon is), amely 1984-ben kibővül egy Kelet-Európában egyedülállónak számító "Keleti Zenei Archívum"-mal és a "Gayan Uttejak Studio"-val. Együttese a hét tagból álló "Gayan Uttejak Orchestra" 1985-1989-ig működik.

Zenetudományi és elméleti publikációi jelentek meg a klasszikus indiai zene, computer-zenei rendszerek, fiktív társadalmi rendszerek és azok felépítése tárgyakban Magyarországon és külföldön is. Koncert-albumai és kompozíciói holland, német, amerikai, görög, indiai, angol, francia és magyar kiadók gondozásában kerültek publikálásra.