III. CIOFF WORLD FOLKLORIADA 2004

Zene

A rendezvényre, 2500 főt számláló vendégsereg érkezik a CIOFF (Conseil international des organisations de festivals de folklore et d'arts traditionnels) 88 tagországából Magyarországra.
A Folkloriada célja, hogy a fesztivál időtartamára egyetlen országba gyűjtse a világ különböző pontjairól mindazokat, akik saját tradíciójuk, néptáncaik és népzenéjük megőrzésén fáradoznak. Ezzel nemcsak hagyományos kultúrájuk átörökítését szolgálják, de közösséget teremtve, az alkotás és szórakozás örömét átélve, boldogabbá teszik saját és környezetük életét. Elismerése ez néptánc és népzenei kultúránknak, különösen annak a világon szinte egyedülálló módszernek, amellyel a magyar néptánc- és népzenekutatás felgyűjti, és tudományos rendszerbe foglalva közreadja a hagyományos kultúra dokumentumait. Ezek a filmen, hangzóanyagon, szövegben rögzített összefoglalások, és a sok helyen még ma is élő tánchagyomány a forrása az újra és újra megújuló néptáncművészetünknek, népzenei mozgalmunknak. Néptánc és népzenetanításunk pedagógiai módszerei révén nemcsak az új generációk ismerik meg ezt a hagyományt, hanem a táncházakban, fiatal érdeklődők százait megnyerve, új közösségek alakulnak.
 
A CIOFF 88 tagországából érkező néptánc együttesek, népzenészek, népművészek és népi mesterek, megismertetik a közönséggel és egymással hagyományaikat. Jó alkalom ez arra is, hogy a szakemberek közelebbről tanulmányozzák egymás módszereit. Ennek érdekében a bemutatók, táncházak, közös mulatságok mellett - alkalom lesz a tapasztalatcserére, a módszerek bemutatására a hazánkba érkező kutatók, koreográfusok, kézművesek és pedagógusok számára.
A Folkloriada több szempontból is rendhagyó fesztivál, hiszen a megszokottól eltérően a programok nem csupán egyetlen városhoz kötődnek. Az ideérkező vendégek Magyarország számos pontján megfordulnak majd, mivel a Pécsett tartandó megnyitó és a budapesti záró-gála közt hagyományos vidéki fesztiválokhoz, és az augusztus 20-i ünnepségekhez is csatlakoznak majd Gyöngyösön, Gyulán, Sátoraljaújhelyen, Sárváron, Székesfehérváron, Tihanyban, Balatonfüreden, Sümegen, Balatonalmádiban, Százhalombattán, Tökölön, Ráckevén, Jászberényben és Veszprémben ; de sor kerül majd falusi találkozókra is. A hazánkba érkező külföldi együttesek színes kavalkádja, a jól ismert hazai együttesek színvonalas fellépései, a kirakodóvásár és a mesterek bemutatója, valamint az elmaradhatatlan magyar specialitás: a táncház, olyan egyedülálló, nagyszabású kulturális esemény, amely tartalmas időtöltést, örömteli programot biztosít minden résztvevőnek és kedves látogatónak. Jó alkalom kívánkozik továbbá arra is, hogy az öt kontinensen átívelő barátságok köttessenek.
 
 
AZ EGYÜTTESEK:

Ázsia
Ezt a hatalmas földrészt megközelítően 15 együttes képviseli és mutatja be egzotikus táncait, népzenéjét. Érkezik csoport Taiwanról, illetve Kínából, akiknek előadásában megismerkedhetünk a helyi táncokon kívül sárkányos és oroszlános táncokkal. Az indiai tánccsoport nem csak egy régió néphagyományait eleveníti fel, hanem szinte az összes indiai tartomány néptáncát is bemutatja. Rajtuk kívül még érkezik együttes Japánból, a Fülöp-szigetekről, Nepálból, Sri-Lankából, illetve Új-Zélandról is, akik természetesen a tradicionális maori hagyományokat képviselik.

Észak- és Nyugat-Európa
A Skandináv illetve észak-európai országokból érkező csoportok segítségével megismerhetjük a norvég, finn, és svéd néptánc-hagyományokat, melyek nagyrészt 18-19. századi paraszti ünnepi szokásokra épülnek. A fesztiválon - többek között - láthatóak lesznek majd holland facipős táncosok, az Egyesült Királyság változatos táncait bemutató sheffieldi moris együttes, illetve a német nyelvterületet képviselő osztrák, svájci, és német néptánc-együttesek is.

 
 
Észak-Amerika
Kanadából két együttes érkezik: az egyik indián hagyományokat mutat be, a másik a francia-kanadai Québéc tartomány tradicionális táncait és zenéjét adja elő. Az Egyesült Államokat Salt Lake City együttese a Clog America képviseli, amely az úgynevezett clogging táncot járják, amely eredetileg az Appalache hegységben terjedt el.

Latin-Amerika
Brazíliából két csoport is eljön Magyarországra, képviselve az ország északi és déli részét. A táncegyüttesek mellett hallhatunk tradicionális zenét játszó zenekarokat, így például az Andokból érkező perui Yawar Pacha együttest. Bemutatkozik továbbá a fesztiválon a karibi térséget képviselő Puerto Rico is, ahonnan egy hivatásos együttes érkezik, amely az afrikai és spanyol hatásokat ötvöző puerto ricói folklórhagyományokat mutatja be, nyolc zenész kíséretével.

 
 
Közép- és Kelet-Európa
Ezt a néphagyományokban gazdag térséget szinte az összes környező ország képviseli, mind felnőtt, mind gyerek-csoporttal is, hiszen Csehországból, Ukrajnából és Lengyelországból is érkezik magas színvonalat képviselő gyerek-tánccsoport. Eljön Ukrajnából az eredeti hucul hagyományokat képviselő együttes Vipchéből, illetve román, szlovén, horvát és bolgár együttessel is találkozhatunk a Folkloriádán. Természetesen Magyarországot is reprezentálja majd több tucat együttes, bemutatva az ország változatos néphagyományait.

Dél-Európa
A Mediterrán térség néphagyományát Görögországból, Olaszországból, Spanyolországból, és Portugáliából érkező együttesek mutatják be. A fesztiválon láthatunk majd Dél-Olaszországból érkező parádés zászlódobáló csoportot, illetve szárd maszkos együttest. Spanyolországot két sziget is képviseli majd: Ibiza és Tenerife, ahonnan egy közel 30 fős tradicionális zenét játszó zenekar látogat el Magyarországra.

 
 
Afrika
Az afrikai kontinens ősi hagyományát közel egy tucat táncegyüttes képviseli. Érkeznek csoportok Beninből, Kamerunból, Kongóból, az Elefántcsontpartról, Nigériából, Togóból, Ugandából, és Dél-Afrikából is, ahonnan egy nemzetközileg is ismert zulu csoportot láthatunk.

Részletes program

Ld. a Toller Lászlóval, Pécs polgármesterével készült interjúnkat is!