Izraeli Kulturális Napok

Zene

2004. október 20-án 19 órakor

Serge Kribus: Boris Spielmann nagy visszatérése

című darabjának ősbemutatója

Fordította: Lakos Anna

Szereplők:

Boris Spielmann Kézdy György

Henry Spielmann Rékasi Károly

Asszisztens: Molnár Kata

Zenei szerkesztő: Demjén Erzsébet

Díszlet: Széles Tamás

Rendező: Kőváry Katalin

A szerző ma élő népszerű francia színész, ő játssza Párizsban Henry Spielmann szerepét. A történet: az öreg színész, aki most váratlanul nagy szerepet kap, felkeresi egyetlen fiát, akivel kapcsolata meglehetősen ellentmondásos. A fiút éppen elhagyta felesége, aki elvitte a gyerekeket is, állásából kirúgták, úgyhogy nincs a legjobb hangulatban. Ekkor közli vele apja, Boris Spielmann, hogy a próbák alatt fiánál akar lakni.

Nehezen találják meg a közös hangot, egy étteremben próbálják meg tisztázni az adott helyzetet és a múltat. Ebben a szituációban kiderül, hogy az apa szeszélyessége, egoizmusa mögött szinte időzített bombaként működik a múlt, amiről soha nem tudott beszélni, mert túl mély sebeket hagyott benne, az Auschwitzban elvesztett család emléke.

A nagy színpadismerettel megírt játék a két színésznek parádés lehetőséget jelent, a közönségnek pedig kétszer 50 perc könnyes-mosolyos elgondolkodást az emberi kapcsolatok soha meg nem unható tanulmányozásáról.

2004. október 21-én 19 órakor

Muzsikás Együttes és Sebestyén Márta

Shlomo Bar és Habrera Hativeet (Izrael)

Muzsikás Együttes és Sebestyén Márta

A három évtizede működő Muzsikás együttes előadásai rendkívüli élménnyé teszik a hagyományos magyar népzenét. Zenélésük a legkiválóbb falusi zenészek hagyományos előadásmódját és improvizálásait követi a jellegzetes Muzsikás stílusban.

Elsőként sikerült elfogadtatniuk a magyar népzenét mint önálló, minden más műfajjal egyenértékű zenei stílust.

Sokoldalúságukra jellemző, hogy egyaránt otthonosan mozognak mind a folk-, népzenei és világzenei fesztiválokon, mind a komolyzenei, alternatív zenei, jazz, kelta zenét kedvelő, vagy zsidó zenei rendezvényeken.

A Muzsikás megvalósította a huszadik századi magyar komolyzene és a hagyományos népzene ötvözését. Neves szólistákkal (Alexander Balanescu, Roel Dieltiens, Jandó Jenő, Takács-Nagy Gábor, Várjon Dénes), kamaraegyüttesekkel (Takács Quartet, Keller Vonósnégyes, Bartók Vonósnégyes), kórusokkal (Pro Musica Leánykórus, Tomkins Énekegyüttes) és szimfonikus nagyzenekarokkal (Danubia Zenekar, BBC Skót Szimfonikusok, Radio France Szimfonikus Zenekar) lépnek fel óriási sikerrel itthon és külföldön.

A Muzsikás koncertjeinek rendszeres vendége a csodálatos hangú Sebestyén Márta, akivel több közös albumot is megjelentettek. Alkalmanként fellépnek olyan falusi zenészekkel, énekesekkel, táncosokkal is, akik gyerekkoruk óta ismerik a hagyományokat, valamint rendkívül fontosnak tartják a legkisebbeknek tartott rendszeres gyerektáncházat Budapesten.

Számos díj és kitüntetés birtokosai. Ezek közül is kiemelkedő a Magyar Művészetért Díj, a Liszt Ferenc-díj, a Kossuth-díj és a Magyar Örökség Díj.

Shlomo Bar - Habrera Hativeet

A Habrera Hativeet együttes 1977-ben alakult, akiknek zenéje autentikus afrikai dallamokra és keleti gyökerekre vezethető vissza. Ők voltak az elsők, akik Izrael és a kisebbségek kultúráját megjelenítették.

A marokkói születésű Shlomo Bar a zenekar megalapítója, vezetője és ?lelke?, aki egy személyben testesíti meg a zeneszerzőt, a szólóénekest, a dobost és a vokalistát. Zeneszerzőként inspirációit bibliai és izraeli témákból szerzi, a színpadon pedig fantasztikus sokszínűségével kápráztatja el a közönséget. Nem csupán ő az, aki a zeneszámokat szerzi, hangszereli, de nagyszerű hangokat csal ki mind a dobokból, mind a fuvolából, hangjáról nem is beszélve, mely lelke mélyéből fakad.

A művészet ilyetén megközelítése - mondja Bar - hidat kell, hogy alkosson múlt és jelen között. ?Zenémben megpróbálom e hidat felépíteni, hogy általa közelebb hozzam szüleimet és gyermekeimet.?

2004. október 22-én 19 órakor

Shani Ben-Canar (Izrael)

Budapest Klezmer Band

Shani Ben-Canar

Shani Ben-Canar egy Bajkál-tó melletti városkában, Ulan-Ude-ben látta meg a napvilágot. Zenész és zeneszerző családja, valamint édesapja, a tehetséges hegedűművész, Henry Yanpolsky révén már zsenge gyermekkorában közeli barátságot kötött a hegedű- és a gitárjátékkal, ám Shani megmutatta tehetségét az ütős hangszerek terén is. Tanítómestere az indiai Jatinder Takur, a latin hangzásvilágot Leopoldo Flamingtől sajátította el.

Tanulmányait a leningrádi Színház-, Zene- és Filmművészeti Akadémián végezte, dolgozott Bécsben a Bundestheaterben, Osloban a Verdensteaterben és számos szerepet vállalt a Lenfilm Studionál Szentpétervárott.

Pályája során megalapította az Acoustic Drive Orchestra-t, zenei és színházi fesztiválokon szerepelt, nagyszerű előadásokban és nagyszerű művészekkel játszott.

Élete egy nagy utazás, mely összpontosul zenéjének minden mozzanatában és ritmusában. Shani zenéjében összefonódik a klasszikus hangzás, a pop, a jazz és a klezmer, melyek együtt alkotják a ?napkelet dallamát?.

Budapest Klezmer Band

Az immár 1990 óta működő Budapest Klezmer Band előadásai rendkívüli élménnyé teszik a tradicionális zsidó zenét. Zenei átiratokat játszanak, amelyeket az együttes alapítója és vezetője, a munkácsi származású Jávori Ferenc komponál. Ezek a dallamok Közép-Kelet-Európa azon területéről származnak, ahol a zsidó zenei kultúra egykor virágzó volt.

A Budapest Klezmer Band Európában és Amerikában egyaránt ismert és közkedvelt, - kilépve a liturgikus környezetből, sokoldalúságáról tett tanúbizonyságot. Felléptek a Madách Színház Kerényi Imre által rendezett ?Hegedűs a háztetőn? című musicaljében, a Győri Balett és a Budapest Klezmer Band közös, "Purim, avagy a sorsvetés? című produkciójában szintén élőben adják elő Jávori Ferenc szerzeményét. Ezzel a produkcióval Hollandiában, New Yorkban, New Jerseyben és Németországban, Londonban, Szlovákiában, Finnországban, Dániában, Svédországban, Olaszországban turnézott a két együttes, mindenhol óriási sikerrel. A Budapest Klezmer Band megkísérelte a klezmer és a klasszikus zene ötvözetét is, művelve az évezred rendkívül divatos zenei formáját, a "crossing-over?-t. A kölcsönös, egymás zenéje iránti érdeklődésben, a Liszt Ferenc Kamarazenekar hangversenymestere, Rolla János felkérte a Budapest Klezmer Band alapítóját, hogy egy olyan művet komponáljon, amelyben a két együttes együtt játszhat. Ez a "Klezmer Szvit", amelyet 1999-ben mutattak be a Dohány utcai zsinagógában, és azóta minden évben a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen is előadják, mindig újabb tételekkel kibővítve. Végül a tíz tételre bővült műből a Magyar Rádióban CD-felvétel készült. 2000 januárjában a Magyar Tudományos Akadémia Pro Kultúra Alapítványának kuratóriuma Kodály Zoltán Közművelődési Díjat adományozott a Budapest Klezmer Bandnek a jiddis zenei hagyományok ápolásáért és terjesztéséért; emellett az együttes 2003 augusztusában Artisjus-díjat kapott.