A billentyűk, pedálok, regiszterek és faelemek sokaságából szerkesztett instrumentum eltéveszthetetlen hangja manapság ismét közkedvelt, ám a legtöbben mégse ismerik a Hammond igazi mesterének nevét. Minden idők egyik legnagyobb hatású jazzorgonistája tudniillik nem más, mint Jimmy Smith, aki július 16-án Budapesten ad koncertet.
Az idén nyolcvanhoz közelítő művész pennsylvaniai zenészcsaládban született. Kilencévesen már boogie-woogie zongoristaként nyert rádióversenyt, tizenévesen pedig édesapjával lépett fel. A haditengerészetből leszerelve bőgőzni, majd zongorázni tanult, 1953-ban pedig megismerkedett a Hammond-orgonával, melyen ugyan sose tanult játszani, mégis hamarosan a hangszer önképzett virtuóza lett.
Jimmy Smith elsőként honosította meg a jazzben a Hammond-orgonát. Az ötvenes évek végén teremtette meg a jazz-orgonajáték alapjait egyedi stílusával, melyben az R&B érzelmes hangzását a bebop kifinomultabb, bonyolultabb eszköztárával kombinálta. Szokatlanul új technikájával, jobbkezes szólóit akkordokkal és a pedálokon sétáló basszussal kísérő egyéni játékával hangszerét minden korábbinál magasabb rangra emelte. A soul-funk hangzás megalkotásával Smith igen népszerű lett, és nem csak a jazz rajongók körében. A soul-jazz műfaj vezető zenészévé vált, a B-3 olyan kiválóságai előtt, mint Jack McDuff és Jimmy McGriff. Csalhatatlan szvingérzéke és bluesvénája muzsikusok generációi számára volt irányadó, egészen napjainkig.
A Hammond-orgona királyát pénteken a Millenáris színpadán Phil Upchurch gitáron, Herman Riley szaxofonon, Jonathan Wood basszusgitáron és Jimmy Jackson dobon fogja kísérni.