Kelet-európai zenészek az Európai Tehetségek Csereprogramban

Zene

(MTI) - Az Európai Tehetségek Csereprogram (European Talent Exchange Program - ETEP) a holland Noorderslag Alapítvány kezdeményezésére indult el 2003-ban. Az ETEP a Eurosonic Noorderslag elnevezésű showcase fesztivál keretében évente összehozza a vezető európai fesztiválok szervezőit, hogy "művészcserére" ösztönözze őket. A program beindítása óta 489 európai művész összesen 1330 fellépése jött létre az ETEP programban résztvevő 60 fesztiválon.
    
Szép Fruzsina, a Sziget Fesztivál programigazgatója elmondta: az ETEP programban eddig elenyésző számban tűntek fel közép- vagy kelet-európai zenekarok, amit a régió fesztiválszervezői érthetetlennek találtak. "A Eurosonic Noorderslag fesztiválra több mint kétezer fesztiválszervező, menedzser érkezik minden év januárjában, négy napon keresztül nézik az új bandákat, projekteket. Itt dől el, melyik zenekar hol fog az adott évben játszani" - magyarázta Szép Fruzsina, aki korábban a Magyar Zenei Exportiroda vezetőjeként két konferenciát is szervezett annak érdekében, hogy az ETEP-hez hasonló program fogja össze a keleti régió fesztiváljait is, így segítve az itteni zenekarokat külföldi fellépésekhez.
    
"A konferencia egyik workshopjából nőtt ki az ETEP közép-európai változata, a CEETEP, a Central and Eastern European Talent Exchange Program a Eurosonic Noorderslag kezdeményezésére a Sziget és az újvidéki Exit társszervezésében" - tette hozzá a programigazgató, kiemelve, hogy az ötéves programot 2,4 millió euróval támogatja az Európai Bizottság.
    
A CETEEP-ben jelenleg 10 ország 13 fesztiválja vesz részt, Lengyelországból a Coke Live Festival, a Heineken Opener Festival és a Woodstock Festival, Szlovákiából a Podoha és a Wilsonic fesztivál, Csehországból a Rock For People fesztivál, Macedóniából a Taksirat, Horvátországból a T-Mobile INmusic, Romániából a B?estfest, Szerbiából az Exit, Magyarországról a Sziget, Lettországból a Positivus Festival, Bulgáriából pedig a Spirit Of Burgas fesztivál.
    
Az igazgató elmondta: ősszel indul el a CEETEP közös honlapja, amelyen minden fesztivál öt-nyolc zenekart ajánlhat a többiek figyelmébe. "A szervezők ebből az adatbázisból választhatnak a saját rendezvényeikre fellépőket. Az a három zenekar, amely 2012-ben a legtöbbször lépett fel, 2013-ban részt vehet a Eurosonic Noorderslagon" - hangsúlyozta Szép Fruzsina. 2014-ben négy, 2015-ben pedig öt banda kap meghívást a tervek szerint, 2016-ban pedig, amikor az Eurosonic Noorderslag kelet-európára koncentrál majd, várhatóan lényegesen nagyobb számban léphetnek fel a régió zenekarai. "Így azok a bandák kapnak először lehetőséget a showcase-en, amelyek már saját piacukon bizonyítottak" - magyarázta az igazgató.
    
Közel hatévnyi munka kezdi meghozni a gyümölcsét - jegyezte meg Szép Fruzsina, aki reméli, hogy az ősszel induló program segítségével végre sikerül a kelet-közép-európai tehetségeket is feltenni Európa zenei térképére.