Királyi Szakácsok Nyomdokán

Zene

A Somogy megyei Nagyszakácsi már a XVI. század közepén városi kiváltságokat kapott. A jelenleg 530 fős település érdekessége, hogy a királyi szakácsok leszármazottjai a mai napig is itt élnek, és sokan nevükben hordozzák az ősi szakmát (Kövér, Szita, Bárány).
Nagyszakácsi (régi nevén Nagzakach, német nevén Grosskochdorf) középkori település, melynek kialakulásában szerepet játszott, hogy királyaink, Mátyás és Zsigmond itt adományoztak földterületet kiváló szakácsaiknak. A magyar királyi udvar szakácsai - vagy inkább szakácsdinasztiái - a hagyományok szerint évszázadokon keresztül Somogyország szülöttei voltak.
 
Az 1993 óta minden évben megrendezésre kerülő verseny keretében az "ősi" királyi szakácsok szokásait, titkait elevenítik fel korunk legjobb magyar és külföldi szakácscsapatai, akik szigorú feltételek és szabályok mellett küzdenek meg a "Királyi Szakács" címért.
Az idén -mint eddig is minden évben - a királyi asztalra csak a XIV-XV. században használatos alapanyagokból, fűszerekből és korhű technikai eljárással készített ételek és italok kerülhetnek. További feltétel, hogy korunk minőségi követelményeinek és a higiéniai előírásoknak megfeleljenek az ételek.
A magas szintű szakmai verseny védnöke a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség, és a tavalyi évhez hasonlóan 2004-ben is kiosztásra kerül a Királyi Borász cím.
 
PROGRAMOK:

Augusztus 5. csütörtök - A polgármesterek napja
Somogy megye településeinek polgármesterei találkoznak, és ezzel kezdetét vesz a három napos rendezvénysorozat.

 
Augusztus 6. péntek - A böjt napja
A péntek hagyományos böjti nap, idén a rendezvény látogatóinak lehetősége nyílik a böjti ételek megkóstolására. Az egészséges táplálékok, korabeli gabonaételek és különlegességek bemutatója mellett különleges programokat kínálunk. Az egészséges és sportos táplálkozás keretében az olimpiai bajnokok reggelijén neves sportolóink készítik el kedvenc ételeiket.
 
Augusztus 7. szombat - A Királyi Szakácsverseny
10 órakor kezdődik a XII. Királyi Szakácsverseny.
A falu az elmúlt években alakított ki egy kemence-skanzent, amely méltó sütő-főző helyet biztosít a gasztronómia mestereinek. A középkor csábító ízei mellett különböző programok mutatják be, idézik fel hazánk középkori kultúráját.
Felelevenítik a középkori piacot a kézműves vásárral, a szórakozásról pedig reneszánsz kori zene, tánc, maskarások, lovasok, bajvívók gondoskodnak. Programok nemcsak a színpadokon zajlanak, hanem a település minden pontján, akár a borudvaron, akár a népi udvarokon.
A somogyi falvak - beköltözve egy-egy lakóház udvarába - bemutatják településük kultúráját, táncait, kézműveseit, miközben a vendég végigkóstolhatja Somogy régi népi ételeit. Évek óta a dél-dunántúli régióból, Baranyából, Tolnából és Zala megyéből, az ország több tájáról, valamint a határon túlról is várnak településeket.
A királyi szakácsok versenyének ünnepélyes eredményhirdetésére 17 órakor kerül sor.